Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ضیافت شام با چاشنی سیاست؛ ماکرون و حریری موانع تشکیل دولت جدید لبنان را بررسی کردند

امانوئل ماکرون و سعد حریری
امانوئل ماکرون و سعد حریری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس پیش‌تر هرگونه کمک و مساعدت مالی به اقتصاد بحران زده لبنان را مشروط به روی کار آمدن دولتی دموکراتیک، کارآمد و فراگیر دانسته و بر اصلاحات اساسی در ساختار سیاسی و اقتصادی این کشور تاکید کرده بود.

آگهی

امانوئل ماکرون چهارشنبه در جریان دیدار با سعد حریری، موانع موجود برای تشکیل دولت جدید در لبنان را به همراه وی مورد بررسی قرار داد.

در این ملاقات که به شکل ضیافت شام کاری و به میزبانی رئیس جمهوری فرانسه برگزار شد دو طرف همچنین در خصوص احیای شرایط لازم برای تقویت حمایت‌های بین‌المللی از لبنان گفتگو کردند.

این ملاقات در حالی انجام می‌شود که دولت فرانسه تلاش دارد در قالب گفتگو‌ها و مذاکرات جانبی با شخصیت‌‌های سیاسی تاثیرگذار در لبنان، به خروج این کشور از بحران و شرایط کنونی کمک کند.

پاریس پیش‌تر هرگونه کمک و مساعدت مالی به اقتصاد بحران زده لبنان را مشروط به روی کار آمدن دولتی دموکراتیک، کارآمد و فراگیر دانسته و بر اصلاحات اساسی در ساختار سیاسی و اقتصادی این کشور تاکید کرده بود.

خبرگزاری فرانسه با پوشش ملاقات چهارشنبه شب امانوئل ماکرون با سعد حریری در گزارشی آورده است که بررسی راه‌های برطرف کردن موانع تشکیل دولت جدید لبنان مهم‌ترین محور گفتگوهای دو طرف را تشکیل می‌داد.

سعد حریری ماه اکتبر گذشته پس از رای ۶۵ نماینده پارلمان از سوی میشل عون،‌ رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل دولت جدید در این کشور شد و وعده داد تا دولتی متشکل از کارشناسان و هماهنگ با ابتکار عمل فرانسه برای ایجاد اصلاحات ساختاری در کشورش تشکیل دهد.

وی سال ۲۰۱۹ تحت فشار فزاینده اعتراض‌های بی سابقه مخالفان دولت به فساد، بحران اقتصادی و ناکارآمدی دستگاه حاکمه از سمت خود استعفا داده بود.

استعفای حریری همچنین نوعی واکنش انتقاد آمیز به عملکرد حزب شیعی حزب‌الله در این کشور تلقی شد؛ این درحالیست که مصطفی ادیب، آخرین نخست وزیر این کشور نیز تلویحا موانع ایجاد شده بر سر برنامه اصلاحات از سوی فراکسیون نمایندگان شیعه پارلمان را دلیل امتناع خود از تشکیل دولت اعلام کرده بود.

دفتر سعد حریری و نیز الیزه، هر دو در گزارش‌هایی بدون اشاره به جزئیات گفتکوها میان امانوئل ماکرون و نخست وزیر پیشین لبنان در جریان ملاقات چهارشنبه شب، تنها به این نکته بسنده کرده‌اند که دو طرف راه‌های مقابله با موانع تشکیل دولت را مورد بررسی قرار دادند.

لبنان برغم دادن ماموریت مجدد به سعد حریری برای تشیکل کابینه همچنان در یک بن بست سیاسی به سر می‌برد.

اگر چه الیزه بارها در خصوص هماهنگی جناح‌های سیاسی و انجام اصلاحات در زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی به مسئولان لبنانی هشداد داده اما نیروهای اصلی سیاسی در این کشور پس از نزدیک به شش ماه هنوز درگیر چانه‌زنی در باره دولت آینده هستند.

دولت مستعفی کنونی که پس از انفجار چهارم اوت انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت و تبعات ناشی از آن مجبور به کناره گیری شد در حال حاضر تنها تا جایگزین شدن دولت بعدی تنها به سر و سامان دادن امور جاری می‌پردازد.

پس از انفجار بیروت که بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت و اعتراض‌های زیادی را در کشور بر انگیخت امانوئل ماکرون طرحی موسوم به «ابتکار عمل فرانسه» را به لبنان ارائه کرد که ماموریت دولت برای انجام اصلاحات فوری و رفع موانع دریافت کمک‌های بین‌المللی دو محور عمده آن هستند.

بحران مالی و سیاسی به خصوص از پاییز ۲۰۱۹ تاکنون به شدت لبنان را تحت تاثیر قرار داده؛ به نحوی که سازمان ملل متحد دسامبر گذشته نسبت به وقوع یک فاجعه اجتماعی در این کشور هشداد داده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضیافت شام بایدن به افتخار ماکرون؛ فرانسه و آمریکا در مسیر همگرایی بیشتر قرار گرفتند

یک فرد مظنون به عضویت در حزب‌الله لبنان به جرم دست داشتن در ترور رفیق حریری به حبس ابد محکوم شد

هزاران شلیک در روز؛ وضعیت زرادخانه حزب‌الله لبنان چگونه است؟