Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سعد حریری مامور تشکیل دولت لبنان شد

سعد حریری از سوی میشل عون مامور تشکیل دولت در لبنان شد
سعد حریری از سوی میشل عون مامور تشکیل دولت در لبنان شد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رییس جمهوری لبنان بر اساس رای موافق ۶۵ نماینده پارلمان این کشور سعد حریری را برای تشکیل کابینه معرفی کرد.

آگهی

سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان روز دوشنبه از سوی ریاست جمهوری این کشور بار دیگر برای تشکیل کابینه معرفی و مامور شد.

انتخاب مجدد سعد حریری به نخست وزیری لبنان پس از رای‌گیری روز پنجشنه در پارلمان این کشور و موافقت ۶۵ نماینده از سوی دفتر ریاست جمهوری اعلام شد.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان پیشتر خواهان مشورت‌های پارلمانی برای اعطای مجدد ماموریت تشکیل دولت به سعد حریری شده بود.

آقای حریری تقریبا یکسال پیش تحت فشار فزاینده اعتراض‌های بی سابقه مخالفان دولت به فساد، بحران اقتصادی و ناکارآمدی دستگاه حاکمه از سمت خود استعفا داده بود.

استعفای حریری همچنین نوعی واکنش انتقاد آمیز به عملکرد حزب شیعی حزب‌الله در این کشور تلقی شد؛ این درحالیست که مصطفی ادیب، آخرین نخست وزیر منتخب این کشور نیز تلویحا موانع ایجاد شده بر سر برنامه اصلاحات از سوی فراکسیون نمایندگان شیعه پارلمان را دلیل امتناع خود از تشکیل دولت اعلام کرده بود.

لبنان که در کنار بحران‌های فزاینده و اعتراض‌های مردمی ناشی از فساد و مشکلات اقتصادی پس از انفجار فاجعه‌بار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت با یک شوک بزرگ دیگر روبرو شد از زمان کناره‌گیری آقای ادیب تاکنون بدون دولت اداره می‌شود.

مصطفی ادیب خود تحت فشارهای بین المللی، به خصوص دولت فرانسه و در پی کناره گیری حسان دیاب مامور تشکیل دولت شده بود تا بتواند اصلاحات لازم برای فراهم شدن کمک‌های بین‌المللی به کشورش را فراهم کند.

آقای دیاب اما زیر فشار اعتراض ها و انتقاد شدید افکار عمومی و پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت که ۱۹۰ کشته به جا گذاشت، مجبور به استعفا شده بود.

وعده تشکیل دولت اصلاحات بر اساس ابتکار عمل ماکرون

سعد حریری اکتبر سال گذشته کم‌تر از یک ماه پس از تقدیم نامه استعفایش به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دیگر هرگز نخست وزیر نخواهد شد.

او اما بار دیگر با رای اکثریت نمایندگان و حکم ریاست جمهوری بار دیگر مامور تشکیل کابینه‌ای جدید شده تا بلکه بتواند در بحبوحه بحران‌های فزاینده از فروپاشی اقتصادی کشورش جلوگیری کند.

نخست وزیر منتخب و جدید لبنان در نخستین اظهار نظر پس از ماموریت تازه وعده داد که دولتی متشکل از کارشناسان و هماهنگ با ابتکار عمل فرانسه برای ایجاد اصلاحات ساختاری در کشورش تشکیل دهد.

AFP
حریری پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر جدید لبنان تاکید کرد که کابینه را در سریع‌ترین زمان ممکن تشکیل می دهدAFP

سعد حریری ضمن اعلام آمادگی کامل برای تصدی سمت نخست وزیری تاکید کرد دولت مد نظر وی سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شود، شکل خواهد گرفت.

وی که پیش‌تر در یک گفتگوی تلویزیونی به نقل از مردم گفته بود که همه احزاب از جمله وی و حزب‌اش در وضعیت بحرانی کنونی کشورش مقصر هستند پس از پذیرش تشکیل کابینه وعده داده که برای انجام اصلاحات مالی و اداری اعضای دولت را از نه از میان احزاب سیاسی که از بین کارشناسان و تکنوکرات‌ها انتخاب کند.

آقای حریری سال ۲۰۱۷ نیز در حالی که گفته می‌شد از سوی ریاض به گروگان‌گرفته شده، در عربستان از سمت خود استعفا داده و حزب‌الله و ایران را به دخالت و غارت کشورش متهم کرده بود.

سعد حریری متولد ریاض و دارای تابعیت سه گانه لبنانی، عربستانی فرانسوی است. او همسری سوری و سه فرزند دارد و دانش آموخته رشته اقتصاد از دانشگاه جرج‌تاون آمریکا است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعد حریری پس از ۸ ماه نخست وزیری لبنان استعفا داد

رئيس‌جمهوری لبنان خواستار استقرار «حکومت لائيک» شد

سعد حریری: دیگر نخست‌وزیر لبنان نخواهم شد