Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احزاب مسیحی لبنان از بازگشت حریری به نخست وزیری حمایت نمی‌کنند

Saad Hariri
Saad Hariri Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جبران باسیل رهبر جنبش آزاد میهنی لبنان می‌گوید بازگشت سعد حریری به نخست وزیری با طرح اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون همخوانی ندارد.

آگهی

بزرگترین حزب سیاسی مسیحی در لبنان می‌گوید از نامزدی سعد حریری برای پست نخست وزیری این کشور حمایت نخواهد کرد چرا که این کار تلاش‌ها برای توافق بر سر نخست‌وزیر جدید را پیچیده‌تر می‌کند.

سعد حریری که در اکتبر گذشته پس از اعتراضات سراسری در لبنان، از سمت خود به عنوان نخست وزیر کنار رفت، می‌گوید آماده است تا بار دیگر به عنوان نخست وزیر به قدرت باز گردد و اصلاحات پیشنهادی فرانسه برای لبنان را هدایت کند.

اظهارات آقای حریری در حالی طرح شده که او مورد قبول گروه‌های مسیحی لبنان قرار ندارد. دو گروه اصلی مسیحی در لبنان یعنی «نیروهای لبنان» و «جریان ملی آزاد لبنان» اعلام کرده‌اند که از ایده بازگشت حریری به نخست وزیری حمایت نمی‌کنند.

قرار بود پنجشنبه گذشته پارلمان لبنان برای رایزنی در خصوص انتخاب نخست وزیر جدید تشکیل جلسه دهد اما میشل عون، رئيس جمهوری لبنان اعلام کرد به دلیل درخواست برخی از گروه‌های سیاسی این کشور، این جلسه را به تاخیر می‌اندازد.

جبران باسیل، رهبر «جریان ملی آزاد لبنان» و داماد میشل عون روز شنبه ۱۷ اکتبر، اعلام کرد که نمی‌توان روی بازگشت فردی چون سعد حریری حساب باز کرد. چرا که طرح امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه بر اصلاحات اقتصادی با رهبری متخصصان و نیروهای تکنوکرات در لبنان تاکید دارد.

در بیانیه‌ای که حزب «جریان ملی آزاد لبنان» منتشر کرده می‌آید: «ما تصمیم گرفتیم که حریری را به عنوان گزینه رهبری دولت آینده لبنان معرفی نکنیم. اعلام میشل عون مبنی بر تعویق برگزاری جلسه پارلمان هم این نظر ما را در این خصوص تغییر نخواهد داد.»

البته سعد حریری همچنان می‌تواند به جایگاه نخست وزیری باز گردد اگر حزب الله از او حمایت کند و حزب امل در پارلمان به نخست وزیری او رای دهد. این در حالیست که سعد حریری که مادری عربستانی دارد، همواره از سوی ریاض حمایت شده و یکی از چهره‌های مقبول عربستان در جایگاه سیاسی لبنان به شمار می‌رود.

فرزند رفیق حریری هرچند چندین دوره به عنوان نخست وزیر در لبنان قدرت را در دست داشته اما بحران اقتصادی و فساد مالی در کابینه او، سبب شد تا تظاهرات بسیاری علیه او و کابینه‌اش در لبنان شکل گیرد، تظاهراتی که کناره گیری او از قدرت را در پی داشت.

طبق میثاق ملی لبنان، رئيس جمهوری در این کشور باید از مسیحیان مارونی، نخست وزیر از مسلمانان اهل سنت و رئيس مجلس از میان شیعیان انتخاب شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعد حریری پس از ۸ ماه نخست وزیری لبنان استعفا داد

نخست وزیر جدید لبنان پس از انتخاب وعده «اصلاحات گسترده» داد

وزیر خارجه فرانسه: لبنان بدون اصلاحات ممکن است از بین برود