رئيس‌جمهوری لبنان خواستار استقرار «حکومت لائيک» شد

رئيس‌جمهوری لبنان
رئيس‌جمهوری لبنان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس‌جمهوری لبنان گفت: «از آنجا که باور دارم تنها یک حکومت لائیک می‌تواند با حمایت از تکثرگرایی آن را حفظ کند و به اتحادی واقعی تبدیل کند درخواست می‌کنم که در لبنان حکومت لائیک اعلام شود.»

آگهی

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز یکشنبه ضمن تاکید بر لزوم تغییر نظام سیاسی این کشور خواستار استقرار «حکومت لائیک» شد.

رئیس جمهوری لبنان این سخنان را در آستانه سفر امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود به بیروت بیان کرد. حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله ساعاتی پیش از اظهارات میشل عون برای گفتگو درباره «میثاق سیاسی» جدید در لبنان اعلام آمادگی کرده بود.

تقسیم قدرت بین پیروان هر مذهب هم اکنون پایه ساختار سیاسی لبنان است. بنا به میثاق ملی لبنان که هم اکنون اجرا می شود رئیس جمهور از میان مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان مسلمانان سنی و رئیس مجلس از میان مسلمانان شیعه انتخاب می شود.

میشل عون در سخنان روز یکشنبه خود گفت: «از آنجا که باور دارم تنها یک حکومت لائیک می تواند با حمایت از تکثرگرایی آن را حفظ کند و به اتحادی واقعی تبدیل کند درخواست می کنم که در لبنان حکومت لائیک اعلام شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امانوئل ماکرون پس از انفجار مهیب در بندر بیروت اولین رهبر خارجی بود که به لبنان سفر کرد. رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر خود خواستار اجرای اصلاحات سیاسی در لبنان شده بود. او همچنین وعده داده بود که ظرف مدت کوتاهی بار دیگر برای پیگیری اصلاحات سیاسی به لبنان سفر خواهد کرد.

دستکم ۱۸۸ نفر بر اثر انفجار بندر بیروت در روز چهارم اوت (۱۴ مرداد) کشته شدند. بیش از ۶۵۰۰ نفر نیز در این حادثه مجروح شدند.

از ساختار سیاسی لبنان به عنوان عامل اصلی بن بست سیاسی کنونی در این کشور یاد می شود. قرار است اعضای پارلمان لبنان روز دوشنبه به رایزنی برای انتخاب نخست وزیر این کشور بپردازند. از مصطفی ادیب، سفیر لبنان در آلمان به عنوان گزینه اصلی برای نخست وزیری یاد شده است.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان پس از انفجار بندر بیروت از سمت خود کناره گیری کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سعد حریری مامور تشکیل دولت لبنان شد

پارلمان لبنان در بیروت وضعیت اضطراری اعلام کرد

حزب‌الله به تلافی حمله به عمق خاک لبنان ۶۰ راکت کاتیوشا به سمت اسرائیل شلیک کرد