پارلمان لبنان در بیروت وضعیت اضطراری اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ارتش لبنان
ارتش لبنان   -  Copyright  Mohammed Zaatari/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

پارلمان لبنان روز پنج‌شنبه لایحه اعلام وضعیت اضطراری در بیروت، پایتخت را تصویب کرد. دولت لبنان پیش از استعفا این لایحه را به پارلمان پیشنهاد داده بود.

این لایحه ۹ روز پس از وقوع انفجار عظیم در بندر بیروت و پس از استعفای دولت حسان دیاب در نخستین جلسه پس از وقوع انفجار تصویب شد.

انفجار چهارم اوت بیروت بیش از ۱۷۰ کشته، هزاران زخمی و ده‌ها ناپدید بر جا گذاشت. از زمان وقوع این حادثه، اعتراض‌ها نسبت به عملکرد سیاستمداران لبنان دوچندان شده است. معترضان پرشمار، احزاب و جریان‌های سیاسی را به فساد و بی‌کفایتی در اداره امور این کشور متهم می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

براساس لایحه دولت که روز پنجم اوت به پارلمان تقدیم شد، با توجه به وضعیت ویژه بیروت پس از انفجار چهارم اوت، یک نیروی نظامی، با حدود اختیارات بالاتر از [قوای سه‌گانه] مسئولیت تامین امنیت پایتخت را برعهده خواهد داشت.

در جلسه روز پنج‌شنبه پارلمان لبنان به ریاست نبیه بری، استعفای دولت و هفت نماینده مجلس رسما طرح و پذیرفته شد. نبیه بری از سال ۱۹۹۲ میلادی ریاست پارلمان لبنان را برعهده دارد.

با وجود فراخوان برگزاری تظاهرات در برابر محل برگزاری نشست نمایندگان در کاخ اونیسکو از سوی معترضان در شبکه‌های اجتماعی، تجمع بزرگی در برابر این ساختمان برپا نشد.

افزایش اختیارات ارتش در حالی از سوی پارلمان مورد تصویب قرار گرفت که بسیاری از معترضان از احتمال تحدید حقوق و آزادی‌های سیاسی و به‌ویژه حق برگزاری تظاهرات از سوی قوای مسلح ابراز نگرانی می‌کنند. 

با این حال یک فرمانده ارتش در این باره به خبرگزاری فرانسه گفته است هدف نیروهای مسلح نه سرکوب معترضان که اعمال فرماندهی ارتش ملی بر نیروهای نظامی و برقراری وحدت رویه در میان آن‌ها است.