فرانسه امیدوار به همراهی دولت بایدن برای تشکیل دولت «کارآمد» در لبنان

انفجار بندر بیروت
انفجار بندر بیروت Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمريکا و فرانسه خواستار تشکيل يک دولت «کارآ» در لبنان و اعلام سريع نتايج تحقيقات قضایی در مورد انفجار سال گذشته در بندر بيروت شدند.

آگهی

آمريکا و فرانسه خواستار تشکيل يک دولت «کارآمد» در لبنان و اعلام سريع نتايج تحقيقات قضایی در مورد انفجار سال گذشته در بندر بيروت شدند.

آنتونی بلينکن، وزير خارجه آمريکا و ژان ايو لو دريان، وزير خارجه فرانسه با انتشار يک بيانيه مشترک در آخرین ساعت‌های کاری روز پنج‌شنبه چهارم فوریه (۱۶ بهمن) تأکید کردند که لبنان برای کسب حمایت ساختاری و دراز مدت آمریکا، فرانسه و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی آن‌ها نیاز به انجام اصلاحات ضروری دارد.

از همین رو وزیران خارجه آمریکا و فرانسه در بیانیه مشترک خود از مسئولان لبنانی خواستند تا به تعهدات خود در زمینۀ تشکیل یک دولت کارآمد و معتبر عمل کنند.

آنتونی بلينکن و ژان ايو لو دريان همچنین تاکید کردند که آمریکا و فرانسه بر موضوع کمک‌های اضطراری اشان به مردم لبنان در حوزه‌های بهداشتی و پزشکی، تغذیه و مسکن همچنان نظارت خواهند کرد.

برخی ناظران بین‌المللی معتقدند که اختلاف‌های سیاسی و فرقه‌ای در لبنان مانع تشکیل دولت جدید در این کشور و انجام تحقیقات در مورد انفجار بندر بزرگ بیروت شده است.

از همین رو وزرای خارجه آمریکا و فرانسه خواستار تحقيقات «شفاف و بدون دخالت‌های سیاسی» در مورد انفجار مهیب بندر بيروت شده‌اند.

درخواست وزرای خارجه آمریکا و فرانسه برای انجام تحقیقات بی‌طرفانه قضایی در خصوص انفجار بیروت در حالی منتشر شده است که از زمان وقوع این انفجار در اواسط مرداد ماه تاکنون حدود ۳۰ نفر از مسوولان بندر و گمرک بیروت دستگیر یا بازجویی شده‌اند. همچنین دادستان تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت در ژانویه ۲۰۲۰، حسن دیاب، نخست وزیر وقت لبنان و سه وزیر پیشین کابینه او را به سهل انگاری منجر به انفجار در این بندر متهم کرد.

در پی انفجار چهارم اوت سال ۲۰۲۰ (اواسط مرداد ماه ۱۳۹۹) در بندر بیروت که به کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۶۵۰۰ نفر انجامید، نخست وزیر و کابینه لبنان استعفا کردند.

با این حال فرانسه به عنوان کشوری که از زمان انفجار بندر بیروت برای وادار ساختن رهبران سیاسی لبنان به یک توافق جامع تلاش‌های متفاوتی انجام داده اما نتوانسته است تاکنون در این زمینه موفق شود؛ به گونه‌ای که سعد حریری پس از آنکه به نخست وزیری برگزیده شد موفق به تشکیل کابینه نشده است.

فرانسه از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا امیدوار است که همکاری‌های بیشتری با واشنگتن در خصوص لبنان داشته باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لبنان؛ بودجه اضطراری برق برای جلوگیری از خاموشی مطلق

کارشناسان پلیس فرانسه برای انجام تحقیقات دربارۀ انفجار بیروت وارد لبنان شدند

تداوم وضعیت آماده باش در اسرائیل؛ حمله به تاسیسات نظامی حزب‌الله در جنوب لبنان