کارشناسان پلیس فرانسه برای انجام تحقیقات دربارۀ انفجار بیروت وارد لبنان شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Bilal Hussein
Bilal Hussein   -   کپی رایت  AP Photo

فرانسه روز شنبه تیمی از پزشکی قانونی را به بیروت فرستاد تا در تحقیقات دربارۀ انفجار ۴ اوت بیروت مشارکت کنند.

فرانسه در حالی داوطلب شرکت در این تحقیقات شده که هم معترضان لبنانی و هم جامعه جهانی، خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه درباره انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت هستند.

این انفجار علاوه بر آنکه بیش از ۱۷۰ کشته، ۶ هزار زخمی و ۳۰۰ هزار بی‌خانمان برجای گذاشت، بندر بیروت را نیز به ویرانه‌ای تبدیل کرد.

علاوه بر فرانسه، ایالات متحده آمریکا نیز روز شنبه نماینده‌ای را برای کمک به انجام تحقیقات درباره این حادثه به بیروت فرستاد.

تلاش‌های بین‌المللی برای مشارکت در تحقیقات در حالی ادامه دارد که در داخل این کشور، مقامات لبنانی برای انجام تحقیقات قضایی هنوز درگیر مشاجرات سیاسی هستند و حتی برای تعیین فردی به عنوان سر بازرس تحقیقات اختلاف‌نظر دارند. 

بر این اساس، بسیاری در داخل این کشور تردید دارند که دولت بتواند درنهایت یک تحقیق بی‌طرفانه را انجام دهد.

در حالی که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ایده انجام تحقیقات بین‌المللی را رد کرده، روز جمعه جمع بزرگی از خانواده‌های کشته شدگان انفجار بیروت از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا برای انجام تحقیقات بین‌المللی در این باره وارد عمل شود.

مقاومت مقامات بلندپایه لبنان در قبال انجام تحقیقات بین‌المللی در حالی است که بر اساس اسنادی که در ۱۰ روز اخیر منتشر شده، بسیاری از آنها از وجود محمولۀ بزرگ و خطرناک نیترات آمونیوم در داخل بندر آگاهی داشتند.

علت انفجار همچنان ناشناخته است و تیمی از کارشناسان فرانسوی که در آغازین روزهای وقوع این حادثه در بیروت حاضر شده بودند، توانسته‌اند با غواصی در داخل آبهای بندر، نمونه‌هایی از مواد منفجره را از دهانه‌ای که در زیر آب در اثر انفجار بوجود آمده برداشته و در اختیار تیم‌های تحقیق قرار دهند.