ادامه اعتراض‌ها در لبنان؛ معترضان مقابل خانه سیاستمداران تجمع کردند

ادامه اعتراض‌ها در شهر طرابلس لبنان
ادامه اعتراض‌ها در شهر طرابلس لبنان Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عمر قرهانی، پدر شش فرزند که بیکار است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «می‌خواهیم خانه همه آن‌ها را به همان شکلی که قلب ما را سوزاندند بسوزانیم.»

آگهی

معترضان لبنانی در شهر شمالی طرابلس برای چهارمین روز پی در پی تظاهرات کردند، دوربین‌های نظارتی را درهم شکستند و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند. این اعتراض‌ها همزمان با افزایش خشم عمومی نسبت به نحوه مدیریت بیماری همه‌گیری کرونا انجام شده است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، طرابلس یکی از فقیرترین شهرهای لبنان از روز دوشنبه صحنه درگیری‌های شبانه خشونت آمیز بین نیروهای دولتی و معترضان است. آن‌ها می‌گویند که با قرنطینه نمی‌توانند زندگی خود را بچرخانند.

بیش از نیمی از ساکنان این شهر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و یکی از کانون‌های جنبش بی‌سابقه اعتراضی در اکتبر ۲۰۱۹ علیه طبقه حاکم متهم به فساد و بی‌کفایتی بود.

لبنان در حال حاضر بدترین بحران اقتصادی خود را از زمان پایان جنگ داخلی (۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰) تجربه می‌کند که این بحران با شیوع ویروس کرونا ابعاد گسترده‌تری گرفته است و قشرهای مختلف جامعه را به زیر خط فقر کشانده است.

معترضان نسبت به قرنطینه‌های مکرر در لبنان به‌ویژه آخرین مورد آن که از ۱۴ ژانویه آغاز شده است، اعتراض می‌کنند.

پس از سه شب درگیری خشونت آمیز در طرابلس که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد، امروز بار دیگر مردم به خیابان‌ها آمدند و مقابل خانه‌های برخی از شخصیت‌های سیاسی تجمع کردند که ارتش مانع از ورود آن‌ها به خانه این افراد شد.

عمر قرهانی، پدر شش فرزند که بیکار است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «می‌خواهیم خانه همه آن‌ها را به همان شکلی که قلب ما را سوزاندند بسوزانیم.»

معترضان به سمت دوربین‌های نظارتی در منطقه سنگ پرتاب کردند و تعداد زیادی از آن‌ها را شکستند.

تنش‌ها از روز دوشنبه به طور مداوم در طرابلس افزایش یافته است و نیروهای دولتی نیروهای کمکی خود را در سطح شهر مستقر کرده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در حال حاضر نیمی از جمعیت لبنان زیر خط فقر و یک چهارم همین افراد زیر خط مطلق فقر زندگی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجساد سه خواهر لبنانی مفقود در سواحل طرطوس سوریه پیدا شد

لبنان؛ بودجه اضطراری برق برای جلوگیری از خاموشی مطلق

بحران مالی در لبنان؛ سازمان ملل نسبت به یک فاجعه اجتماعی هشدار داد