Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران مالی در لبنان؛ سازمان ملل نسبت به یک فاجعه اجتماعی هشدار داد

صف در بیرون یک بانک لبنانی
صف در بیرون یک بانک لبنانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس بانک مرکزی لبنان هفته گذشته تاکید کرد که عرضه یارانه‌ها تنها دو ماه دیگر تداوم خواهد داشت و دولت باید برای مدیریت شرایط موجود باید طرحی ارائه دهد.

آگهی

همزمان با بحران اقتصادی و تصمیم برای حذف یارانه‌ها در لبنان، سازمان ملل متحد نسبت به خطر وقوع یک فاجعه اجتماعی در این کشور هشدار داد.

دو آژانس سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کردند که حذف یارانه‌ها در لبنان بدون راه‌کارهای تضمینی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر ممکن است که خطر بروز یک فاجعه اجتماعی را در این کشور به همراه داشته باشد.

نهاد‌های وابسته به سازمان ملل با جدی تلقی کردن این هشدار یادآور شده‌اند که هنوز هیچ چتر نجاتی برای کاستن از شوک ناشی از حذف یارانه‌‌ها در لبنان در نظر گرفته نشده است.

در حالی که لبنان مدت‌ها است درگیر یک بحران مالی عمیق شده، بانک مرکزی این کشور تاکنون با تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان به نرخ سابق ۱۵۰۰ لیره (پوند) به ازای یک دلار اقدام به عرضه یارانه برای کالاهای اساسی کرده است.

این رویکرد حتی پس از سقوط هشتاد درصدی ارزش واحد پول ملی این کشور در برابر نرخ دلار نیز ادامه یافته و ارزها اختصاص یافته برای تامین کالاهای اساسی با نرخ سابق به وارد کنندگان عرضه می‌شد.

این در حالیست که ریاض سلامه،‌ رئیس بانک مرکزی لبنان هفته گذشته تاکید کرد که عرضه یارانه‌ها تنها دو ماه دیگر تداوم خواهد داشت و دولت باید برای مدیریت شرایط موجود باید طرحی ارائه دهد.

برغم آنکه لبنان اکنون با شدیدترین بحران پس از جنگ داخلی این کشور بین سالهای ۱۹۷۵ و ۱۹۹۰ روبرو است اما روند هرگونه سیاست‌گذاری و ارائه راه‌حل اصولی برای جلوگیری از عمیق‌تر شدن این بحران چند وجهی بواسطه رقابت‌های دیرین میان چهره‌ها و جناح‌های متکثر سیاسی در این کشور به کلی مختل شده است.

سعد حریری که پس از آخرین استعفا گفته بود دیگر سمتی را در دولت برعهده نخواهد گرفت دوباره مامور برای تشکیل دولت جدید در ماه اکتبر مامور شده اما هنوز توافق‌های اصولی برای انجام این ماموریت را به سرانجام نرسانده است.

نماینده صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف در لبنان و مدیر منطقه ای سازمان بین‌المللی کار با تازگی در گزارشی هشدار دادند که «تأثیر حذف یارانه‌ها بر آسیب پذیرترین خانوارهای لبنانی بسیار زیاد خواهد بود و با این وجود تقریباً هیچ راه‌کاری برای کمک به کاستن از تبعات این تصمیم در نظر گرفته نشده است.»

این گزارش مشترک همچنین تاکید می‌کند: «بسیار مهم است که بدانیم لبنان در حال پرواز به سمت صخره‌ای دیگر است بدون آنکه سیستمی شامل تضمین‌های اجتماعی فراگیر را بنا کرده باشد.»

در این گزارش تصریح شده است که تصمیم حذف یارانه‌ها فاجعه‌ای اجتماعی برای آسیب پذیرترین مردم کشور به همراه خواهد داشت که برای تبعات آن برای سالهای زیادی در آینده باقی خواهد ماند.

شیوه جهانی عرضه یارانه که لبنان بر اساس آن برای کالاهای اساسی از جمله سوخت، گندم و دارو اعاناتی در نظر گرفته به طور گسترده در این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

از جمله منتقدان، سیاستمداران ارشد و سردمداران احزاب سیاسی حاکم هستند که معتقدند برنامه هدف‌مندی یارانه‌ها محروم‌ترین و نیازمند‌ترین افراد جامعه را در نظر نمی‌گیرد.

در گزارش نماینده محلی یونیسف و مدیر منطقه‌ای سازمان بین‌المللی کار در لبنان همچنین آمده است: «یک تجزیه و تحلیل کلی نشان می دهد که هشتاد درصد یارانه‌ها در واقع پنجاه درصد از ثروتمند‌ترین افراد جامعه را منتفع می‌کند و تنها ۲۰ درصد از نیمه فقیرتر جامعه می‌توانند از این درصد یارانه بهره‌مند شوند.»

نمایندگان دولت موقت لبنان قرار است روز دوشنبه هفتم دسامبر برای رایزنی و بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت یارانه‌ها با ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی این کشور دیدار کنند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض‌ها در لبنان؛ معترضان مقابل خانه سیاستمداران تجمع کردند

فعالیت‌های سازمان ملل در بزرگترین اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان به حالت تعلیق در آمد

جاوید رحمان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در دهه شصت در ایران شد