دومین کنفرانس کمک به لبنان؛ ماکرون بر لزوم انجام اصلاحات داخلی تاکید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سخنرانی رئیس‌جمهوری فرانسه در دومین کنفرانس بین‌المللی کمک اضطراری برای لبنان
سخنرانی رئیس‌جمهوری فرانسه در دومین کنفرانس بین‌المللی کمک اضطراری برای لبنان   -   کپی رایت  AP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در دومین کنفرانس بین المللی کمک اضطراری برای لبنان بار دیگر بر لزوم انجام اصلاحات در این کشور بحران زده تاکید کرد.

نشست مجازی کمک اضطراری برای لبنان در حالی آغاز به کار کرد که رهبران سیاسی این کشور با وجود گذشت چهار ماه از انفجار مهیب در بندر بیروت همچنان با یکدیگر به توافق نرسیده اند. ریاست این نشست که به دلیل شیوع ویروس کرونا با برقراری تماس ویدئویی برگزار می شود به طور مشترک برعهده امانوئل ماکرون و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد است.

سران برخی از کشورها، سازمان های بین المللی، نمایندگان جامعه مدنی لبنان، سازمان های غیردولتی و صندوق های کمک مالی از جمله شخصیت ها و نهادهای حاضر در دومین نشست کمک اضطراری برای لبنان هستند.

دولت جدید لبنان با وجود گذشت بیش از سه ماه از استعفای حسان دیاب از نخست وزیری، هنوز تشکیل نشده است. این در حالی است که لبنان از بیش از یک سال پیش تاکنون با بحرانی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روبرو است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری فرانسه در سخنان روز چهارشنبه خود گفت که طی ماه جاری میلادی برای اینکه به رهبران لبنان یادآوری کند که به تعهدات خود عمل نکرده اند به این کشور سفر خواهد کرد. به گفته امانوئل ماکرون در اولین کنفرانس بین المللی کمک اضطراری برای لبنان بیش از ۲۸۰ میلیون یورو جمع آوری شد که از آن برای «بخش مهمی از نیازهای فوری» لبنان استفاده شده است.

وی افزود که ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن آرد، معادل ۸۰ درصد ذخیره از بین رفته در لبنان، توزیع شده است. رئیس جمهوری فرانسه همچنین از اهدای کمک مالی به ۷۳ هزار نفر، اعزام ۲۰ تیم پزشکی سیار و تامین سرپناه برای ۲۵ هزار نفر سخن گفت. امانوئل ماکرون با این حال تاکید کرد که این کمک ها ناکافی است و لبنان به تشکیل فوری دولت جدید و اجرای نقشه راه اصلاحات که شرط اختصاص کمک های ساختاری و بین المللی است احتیاج دارد.

پیش بینی می شود که تولید ناخالص داخلی لبنان در سال جاری ۱۹.۲ درصد کاهش یابد. این در حالی است که لبنان سال گذشته افت ۶.۷ درصدی تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده بود.