Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جودو؛ فونسکا با دفاع از عنوان قهرمانی به سکوی نخست جهان بازگشت

جودو؛ فونسکا با دفاع از عنوان قهرمانی به سکوی نخست جهان بازگشت
Copyright International Judo Federation
Copyright International Judo Federation
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جودوکار قدرتمند پرتغالی با عملکردی درخشان نشان داد که تمام انرژی خود را برای این مسابقات و تکرار عنوانی که دو سال پیش در توکیو بدست آورد، ذخیره کرده بود.

آگهی

ورزشگاه محل برگزاری مسابقات جهانی جودو در بوداپست روز جمعه شاهد رقابت بهترین ورزشکاران سنگین وزن این رشته ورزشی بود که برای کسب عنوان قهرمانی به میدان آمده بودند.

ژورژه فونسکا یکی از آنها بود که ماموریت داشت از عنوان قهرمانی جهان خود دفاع کند. این جودوکار قدرتمند پرتغالی با عملکردی درخشان نشان داد که تمام انرژی خود را برای این مسابقات و تکرار عنوانی که دو سال پیش در توکیو بدست آورد، ذخیره کرده بود.

طلای منهای ۱۰۰ کیلوگرم به پرتغال رسید

فونسکا با همین قدرت و انرژی کلیه رقبای خود را در دور مقدماتی و نیمه نهایی از پیش رو برداشت تا راهی مبارزه نهایی شود.

جودوکار پرتغالی در فینال رو در روی اکساندر کوکولج از صربستان قرار گرفت که برای کسب مجوز حضور در بازی‌های المپیک باید حتما به مبارزه نهایی این وزن راه می‌یافت.

کوکولج در این راه بسیار موفق بود. او برای آنکه فرصت راهیابی به فینال و حضور در توکیو را از دست ندهد وارلام لیپارتلیانی گرجستانی، مرد شماره یک جهان در این وزن را از پیش رو برداشته بود.

فونسکا اما در فینال از همان ابتدا مانع درخشش دوباره کوکولج شد و با اجرای یک فن زیبا و کسب امتیاز وازاری از حریف پیش افتاد.

او سپس با فن پرتابی «کو-اوچی-گاری» و کسب امتیاز ایپون پیروزی نهایی را به نام خود ثبت کرد تا برای دومین بار عنوان قهرمانی جهان را بدست آورد. جودوکار پرتغالی پس از دریافت مدال طلای خود از دستان دبیر کل کمیته ملی المپیک کشور قزاقستان گفت: «از این مدال لذت می‌برم،‌ پیش‌تر در سطح بالایی قرار داشتم اما در مقطعی کمی افت کردم. در مسابقات قهرمانی اروپا خیلی بد بودم اما یاد گرفتم که بخواهم و آنچه را که خواسته‌ام یعنی همین عنوان قهرمانی بدست آورم.»

جودوکار فرانسوی از تکرار عنوان قهرمانی باز ماند

در رقابت‌های بخش زنان مادلین مالونگای فرانسوی نیز این فرصت را داشت که از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. او تا پیش از فینال این راه را با قدرت رفت اما در گام آخر ناکام ماند.

مالونگا در فینال آنا ماریا واگنر آلمانی را پیش رو داشت که نمایشی چشم نواز در مبارزات این وزن از خود به نمایش گذاشت. او برای رسیدن به فینال در مبارزه نیمه‌نهایی از سد مامی اومکیِ ژاپنی گذشته بود.

جودوکار آلمانی در فینال مبارزات دسته منهای ۷۸ کیلوگرم زنان نوار پیروزی‌های مالونگا را پاره کرد و مانع تلاش او برای تکرار عنوان قهرمانی جهان شد.

آنا ماریا واگنر در نهایت با کسب یک امتیاز وازاری و حفظ آن تا پایان مبارزه موفق شد پیروز این میدان شود و برای نخستین بار بر سکوی قهرمانی جهان بایستد. او مدال طلای خود را از دستان دانیل گیورتا، یک عضو کمیته بین‌المللی المپیک و قهرمان شنای المپیک و جهان دریافت کرد.

شرکت هوواوی در طول برگزاری این تورنمنت ساعت‌هایی به عنوان هدیه برای مدال‌آوران در نظر گرفته بود که واگنر یکی از آنها را دریافت کرد.

جودوکار آلمانی در باره ساعت «جی تو پرو» که به عنوان هدیه دریافت کرده می‌گوید: «خیلی عالی است و اولین بار است که ما هنگام دریافت مدال هدیه می گیریم؛ و این ساعت! فوق‌العاده و جالب است. فکر می کنم هر روز آن را در خانه دستم کنم. من روند تمرین‌هایم را دنبال می‌کنم و مطمئناً از آن استفاده خواهم کرد، بسیار از دریافت این هدیه خوشحالم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ گرند پری زاگرب با درخشش ورزشکاران فرانسوی آغاز شد

سومین روز رقابت‌های قهرمانی جودو در بوداپست؛ درخشش شاوداتواشویلی از گرجستان

کوراش: تبدیل کُشتی مردمی و باستانی به یک رشته ورزشی مدرن