پارلمان اروپا به دنبال تصویب قوانینی برای مقابله با حملات سایبری است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
canva.com
canva.com   -  Copyright  Photo

حملات سایبری در حال افزایش است. اصطلاحاتی مانند باج افزار یا فیشینگ وارد زبان روزمره شده‌اند و جاسوسی صنعتی به طور فزاینده‌ای پیچیده شده است.

این حملات سایبری بویژه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را در برابر رقبای تهاجمی‌تری همچون چین و ایالات متحده ضعیف می‌کند.

بر این اساس پارلمان اتحادیه اروپا تمرکز روی چگونگی مقابله با این حملات را در دستور کار خود قرار داده است و مشغول کار روی چند پیشنهاد برای دفاع از اتحادیه در برابر این تهدیدها است.

یکی از این پیشنهادها ایجاد یک سپر دفاعی دیجیتال است و رئیس جمهوری فرانسه طرحی در این زمینه برای نگهداری اطلاعات جمع آوری شده از سوی شرکت‌ها در داخل این قاره پیشنهاد داده است.

اما این طرح با پرسش‌های زیادی روبروست؛ از جمله اینکه چنین‌ پروژه‌هایی چندان با واقعیات دنیای صنعت سازگار نیست و نه تنها باعث کندی فعالیت‌ها می‌شود بلکه غول‌های دیجیتال نیز در چنین پروژه‌ای مشارکت ندارند.

میگل دو برویکر، مدیر مرکز امنیت سایبری در بلژیک می‌گوید: «ما اکنون برای فعالیت به شرکتهای آمریکایی وابسته هستیم اما این در آینده تغییر خواهد کرد. مسئله این است که چگونه در مقیاس اروپایی می‌توانیم این مسئله را مدیریت کنیم.»

پارلمان اتحادیه اروپا از آن رو تصمیم به شور در این باره گرفته که تا کنون قانونگذاران نتوانستند همگام با پیشرفت سریع قوانین، تدابیر حقوقی لازم را طراحی کنند و به اجرا بگذارند.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز پیشنهاد کرده است که یک هویت دیجیتالی اروپایی ایجاد شود اما عملی کردن چنین طرحی دشوار است. میگل دو برویکر معتقد است که برای عملی شدن چنین ایده‌ای لازم است «چندین سطح امنیتی» بر اساس هویت دیجیتالی ایجاد شود.

پارلمان اروپا این هفته بررسی حملات سایبری علیه موسسات اروپایی از جمله حمله به آژانس‌های دارویی اروپا را در دستور کار قرار داده است. اسلوونی که از اول ژوئیه برای مدت شش ماه ریاست اتحادیه را برعهده دارد نیز اعلام کرده که امنیت دیجیتال را به عنوان یکی از اولویت‌های خود تعریف کرده است.

ایزابل پیلار دل کاستیلو، نماینده پارلمان اروپا با اشاره به اینکه این تهدید از چند سال پیش مورد توجه پارلمان اروپا بوده و درباره آن بحث شده، می‌گوید: «حاصل این شور و مشورت‌ها این بوده که اروپا یک سیستم برای هماهنگی میان مراکز امنیتی دیجیتال مستقر در همه کشورهای عضو ایجاد کند. تا چند ماه دیگر ما اولین قانون واحد را در برابر حملات سایبری تصویب خواهیم کرد.»

قرار است روز چهارشنبه در استراسبورگ، بحث‌های مفصلی درباره آسیب‌های حملات سایبری انجام شود و یک روز بعد نیز برای اخذ تصمیم، رای گیری شود.