پرونده سرنگونی هواپیمای مالزی در سال ۲۰۱۴؛ بررسی شواهد در دادگاه هلند آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محل سرنگونی پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی در سال ۲۰۱۴
محل سرنگونی پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی در سال ۲۰۱۴   -  کپی رایت  AP Photo

روند بررسی شواهد در دادگاه رسیدگی به اتهامات چهار فرد متهم به نقش آفرینی در سرنگونی پرواز شماره ۱۷ هواپیمایی مالزی بر فراز خاک اوکراین روز دوشنبه در هلند آغاز شد.

رسیدگی قضایی به این پرونده ماه مارس سال ۲۰۲۰ آغاز شده بود اما جلسات استماع و کشمکش بر سر اعتبار حقوقی شواهد تاکنون ادامه یافته بود. دادستانی هلند سه شهروند روس و یک تبعه اوکراین را به دلیل نقش شان در سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی مالزی به قتل و نقش آفرینی عامدانه در این حادثه متهم کرده است.

پرواز شماره ۱۷ هواپیمای مالزی که در روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ (۲۶ تیر ۱۳۹۳) فرودگاه آمستردام را به مقصد کوالالامپور ترک کرده بود بر فراز خاک اوکراین سرنگون شد. در این حادثه ۲۹۸ سرنشین این هواپیمای مسافربری کشته شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محل سقوط این هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ در منطقه ای از شرق اوکراین واقع شده بود که نزاع مسلحانه بین نظامیان این کشور و شورشیان مورد حمایت روسیه در آن جریان داشت.

بنا به گزارش گروه تحقیق بین المللی درباره این حادثه که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد این هواپیما بر اثر اصابت یک فروند موشک شلیک شده از سامانه موشکی بوک (BUK) متعلق به روسیه در شرق اوکراین سقوط کرد. روسیه هرگونه دخالت در سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی مالزی را رد کرده است.

از ۲۹۸ قربانی این حادثه ۱۹۶ نفر تبعه هلند بودند. جلسات دادگاه برای بررسی شواهد که با طرح پرسش از سوی دادستانان و وکلای مدافع متهمان همراه خواهد بود تا روز ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) ادامه خواهد یافت. خانواده قربانیان قرار است ماه سپتامبر (شهریور/مهر) فرصت طرح نظراتشان را در جلسات دادگاه پیدا کنند.

چهار متهم این پرونده در جلسه روز دوشنبه دادگاه حضور نداشتند و به طور غیابی محاکمه می شوند. آنها در صورت اثبات جرم ممکن است به حبس ابد محکوم شوند.