Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افسر امنیتی روسیه مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالزی ایرلاین در آسمان اوکراین را پذیرفت

 ایگور گیرکین
ایگور گیرکین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای گیرکین تابعیت روسیه را دارد و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک رهبری شبه‌نظامیان این منطقه را بر عهده داشت.

آگهی

یک مقام پیشین سرویس امنیت ملی روسیه (اف‌اس‌بی) می‌گوید مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای پرواز ام‌اچ۱۷ مالزی بر فراز خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ را می‌پذیرد.

در ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین بر در شرق اوکراین هدف موشک قرار گرفت و سرنگون شد.

شورشیان جدایی طلب که کنترل بخشی از شرق اوکراین را در اختیار دارند، شلیک موشک به سوی هواپیما را رد می‌کنند. روسیه، حامی اصلی این جنگجویان هم هرگونه دخالت در این ماجرا از سوی نیروهای تحت امر و تحت حمایت خود را تکذیب می‌کند.

ایگور (استرلکوف) گیرکین، افسر پیشین اف‌اس‌بی در سال ۲۰۱۴ فرمانده  شورشیان جدایی‌طلب اوکراین بود. تیم تحقیقات بین‌المللی درباره این پرونده که در لاهه هلند مستقر است آقای گیرکین و سه نفر دیگر را غیابا متهم به عاملیت این جنایت کرده است.

آقای گیرکین تابعیت روسیه را دارد و در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک رهبری شبه‌نظامیان این منطقه را بر عهده داشت.

تایمز بریتانیا روز چهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد آقای گیرکین می‌گوید به‌عنوان فرمانده محلی نیروهای شبه‌نظامی شرق اوکراین، در این ماجرا مسئولیت غیر مستقیم دارد. با این حال، او هرگونه شلیک از سوی شورشیان جدایی طلب اوکراین به سوی هواپیمای مسافربری را تکذیب کرده است.

گالینا پولونسکایا،‌ خبرنگار یورونیوز در مسکو پس از انتشار این گزارش با این فرمانده پیشین شبه‌نظامیان شرق اوکراین گفت‌وگو کرد. آقای گیرکین با پذیرش دوباره مسئولیت اخلاقی سقوط هواپیما گفت: «من صرفا به‌عنوان یکی از مشارکت کنندگان در عملیات نظامی شرق اوکراین احساس مسئولیت می‌کنم.» وی درباره تاثیر احتمالی پذیرش مسئولیت اخلاقی سرنگونی هواپیمای مالزی بر متهم شدن روسیه، توضیحی نداد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنگونی هواپیمای مالزی؛ موشک‌های پیشرفته «به دستور شخص پوتین» به جدایی‌طلبان اوکراین داده شده بود

کیفرخواست دادستانی هلند علیه متهمان پرونده سرنگونی پرواز «ام اچ ۱۷» صادر می‌شود

رئیس جمهوری اوکراین از تصمیمش در قبول درخواست عجیب گروگانگیر دفاع کرد