پنج سال پس از ساقط کردن پرواز ام‌.اچ.۱۷ مالزی؛ چهار نفر متهم به قتل شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پنج سال پس از ساقط کردن پرواز ام‌.اچ.۱۷ مالزی؛ چهار نفر متهم به قتل شدند
Copyright  REUTERS/Eva Plevier

پنج سال پس از ساقط کردن پرواز ام.اچ.۱۷ مالزی که منجر به مرگ ۲۹۸ مسافر و خدمه این پرواز بر فراز آسمان اوکراین شد، چهار مرد متهم به قتل شدند.

محققان هلندی سه مرد روس با نام‌های ایگو گیرکین، سرگئی دوبینسکی و آلگ پولاتوف و یک فرد اوکراینی با نام لئونیک خارچنکو را به دخالت در این موضوع متهم کردند.

پرواز ام‌.اچ.۱۷ خطوط هوایی مالزی روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ میلادی در حالیکه از آمستردام هلند راهی کوالالامپور بود هدف قرار گرفت و سقوط کرد. دادگاه این پرونده در تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۰ (۱۹ اسفند ۱۳۹۸) در هلند آغاز می‌شود.

هم اکنون حکم بین‌المللی بازداشت این چهار متهم صادر شده است.

رویترز
بقایای هواپیمای ساقط شده ام.اچ.۱۷ مالزیرویترز

تیم تحقیقاتی مشترکی که در این زمینه به رهبری هلند شکل گرفته است، روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) اعلام کرد که اعتقاد دارند چهار فرد متهم شده، مسئول حمل و نقل یک موشک بوک که در ساقط کردن هواپیمای این پرواز استفاده شده بود هستند.

سال گذشته این گروه تحقیقاتی اعلام کرده بود، موشکی که هواپیما را مورد اصابت قرار داده از یک پایگاه نظامی روسیه شلیک شده بود. روسیه هرنوع دخالت در این اتفاق را منکر شده است. وزارت دفاع روسیه در سپتامبر(شهریور) سال گذشته هم مدعی شد موشکی که پرواز ام‌.اچ.۱۷ را ساقط کرد در اختیار مقامات اوکراینی بوده است. روس‌ها اعلام کرده بودند که این موشک ساخت روسیه در سال ۱۹۸۶ بود که در ۲۹ دسامبر همان سال به اوکراین فرستاده شد.

بیشتر بخوانید: