فرانسه تحقیق درباره ثروت شخصی رئیس بانک مرکزی لبنان را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Riad Salameh, the governor of Lebanon's Central Bank
Riad Salameh, the governor of Lebanon's Central Bank   -  Copyright  AP Photo

دادستان‌های مالی پاریس تحقیقات مقدماتی را درباره احتمال پولشویی و همکاری در جرایم مالی توسط ریاض سلامه، رئیس کل بانک مرکزی لبنان آغاز کردند.

این خبر روز یکشنبه از سوی خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه اعلام شد.

این بانکدار ۷۰ ساله که از سال ۱۹۹۳ میلادی رئیس کل بانک مرکزی لبنان است، پیش از این نیز از سوی دولت حسن دیاب، نخست‌وزیر پیشین این کشور به عنوان مسئول سقوط پول لبنان معرفی شده بود.

افکار عمومی لبنان به سلامه و بسیاری از مقامات عالی‌رتبه لبنان در موضوع انتقال پول به خارج از کشور در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۹ میلادی مظنون هستند. در آن دوران انتقال پول به خارج از مرزهای لبنان برای مردم عادی ممنوع شده بود.

لبنان از همان زمان دچار یک بحران اقتصادی شدید است که به گفته بانک جهانی یکی از بدترین بحران‌های مالی کشور از قرن ۱۹ تاکنون محسوب می‌شود.

ریاض سلامه به خانواده قدرتمند حریری در لبنان نزدیک است. پیش از این مقامات سوئیس نیز به او در موضوعاتی همچون پولشویی و اختلاس از بانک لبنان مظنون بودند و برای ماهها تحقیقات گسترده‌ای را علیه او آغاز کردند.

ریاض سلامه املاک زیادی در کشور فرانسه دارد و ممکن است از مسیر این کشور دست به انتقال پول زده باشد.

براساس گزارش‌های وب سایت لبنانی Daraj.com و پروژه گزارش جرایم سازمان یافته و فساد، دارایی‌های ریاض سلامه در سراسر جهان بیش از ۲ میلیارد دلار است.