بورل: اگر کشتی طوفان زده لبنان ناخدای توانایی پیدا نکند، غرق خواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جوزپ بورل و سعد حریری
جوزپ بورل و سعد حریری   -  Copyright  آسوشیتدپرس

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «جنگ قدرت و بی‌اعتمادی متقابل» را عامل اصلی بحران سیاسی لبنان توصیف می‌کند.

وی در پایان سفر خود به بیروت به خبرنگاران گفت که «رسیدن به توافق بین افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند دشوار خواهد بود.»

بورل به‌عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه روز شنبه هم با سعد حریری، نخست وزیر و هم میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ملاقات کرد.

وی هشدار داد که اگر لبنان فورا دولت جدید را تشکیل ندهد، اتحادیه اروپا می‌تواند تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کند. کابینه قبلی پس از انفجارهای مرگبار و ویرانگر اوت ۲۰۲۰ در بند بیروت منحل شد.

بورل همچنین هشدار داد که لبنان در آستانه «سقوط کامل مالی» قرار دارد و دولت جدید باید با صندوق بین‌المللی پول که می‌تواند از حمایت‌های اتحادیه اروپا برخوردار شود توافق کند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت: «کشتی گیرافتاده در طوفان به کاپیتان نیاز دارد. به متصدیانی در بخش‌های مختلف نیاز دارد. در غیر اینصورت کشتی غرق می‌شود.»

وی خطاب به لبنانی‌ها گفت: «شما برای اجرای تصمیمات، اتخاذ تصمیمات، به دولتی با ظرفیت‌های فنی و پشتیبانی سیاسی نیاز دارید و این تصمیمات آسان نخواهد بود.»

بن بست اخیر بین سعد حریری که در ماه اکتبر به نخست وزیر رسید، میشل عون، رئیس جمهور و داماد او جبران باسیل، رئیس بزرگترین اکثریت پارلمان به وجود آمده است.

در حالیکه مشکلات اقتصادی این کشور که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شده بود همچنان رو به وخامت است، رهبران لبنان درباره شکل آینده دولت دچار اختلاف هستند.

طبق گزارش بانک جهانی، لبنان با بدترین بحران مالی در بیش از ۱۵۰ سال گذشته روبرو است. پول ملی لبنان در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۹۰ درصد ارزش خود را نسبت به دلار از دست داد.