مرگ دست‌کم ۱۱۴ غیرنظامی در مرگبارترین حملات ۵ سال اخیر بورکینافاسو

Issouf SANOGO
Issouf SANOGO Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله خونین جهادگران در بامداد شنبه، ساعاتی پس از حمله دیگری عصر جمعه به روستای «تدریات» در همان منطقه روی داد؛ این حمله نیز منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۴ نفر شد.

آگهی

گروههای اسلامگرای بورکینافاسو دست‌کم ۱۱۴ غیرنظامی را در مناطق شمالی این کشور، در نزدیکی مرز مالی و نیجر قتل عام کردند.

این حادثه که در ساعات اولیه روز شنبه در منطقه «سولهان» روی داده، مرگبارترین حملات از سال ۲۰۱۵ میلادی در این کشور، یعنی از زمان آغاز حملات خشونت‌ آمیز اسلامگرایان در غرب آفریقا محسوب می‌شود.

پیش از این نیز در این منطقه به کرات اسلامگرایانی که با القاعده یا داعش آفریقا مرتبط هستند، غیرنظامیان همچنین سربازان دولت را هدف قرار داده بودند.

به گفته مقامات منطقه، آمار اعلام شده از تلفات این حادثه دقیق نیست و احتمال افزایش شمار قربانیان وجود دارد. در میان کشته شدگان، زنان و مردانی از همه سنین دیده می‌شوند و بنا بر اعلام دولت «تروریستهای مهاجم» پس از این قتل عام، بازار اصلی منطقه و خانه‌های ساکنان را نیز آتش زده‌اند.

بنا بر اعلام مقامات محلی، مهاجمان حوالی ساعت ۲ بامداد به وقت محلی ابتدا به مواضع گروه «داوطلبان دفاع از سرزمین مادری» (VDP) که یک گروه ضدجهادگرایان متشکل از نیروهای غیرنظامی تحت حمایت ارتش ملی هستند، حمله کرده‌اند و سپس به خانه‌های ساکنان منطقه یورش برده‌اند و کشتار آنها را آغاز کرده‌اند.

گروه VDP در دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی تاسیس شد تا به ارتش نه‌چندان قوی بورکینافاسو در نبرد علیه اسلامگرایان کمک کند؛ این گروه تا کنون در این راه بیش از ۲۰۰ عضو خود را از دست داده است.

به اعضای داوطلب این گروه دو هفته آموزش نظامی داده می‌شود و سپس آنها می‌توانند در کنار نیروهای امنیتی، به کارهای نظارتی یا جمع آوری اطلاعات مشغول شوند.

در پی این حادثه دولت بورکینافاسو سه روز عزای ملی اعلام کرد. دولت می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی را در منطقه مستقر کرده تا آرامش به مناطق مسکونی بازگردد.

«سولهان» که یک جامعه کوچک در حدود ۱۵ کیلومتری شهر اصلی استان یاغا است، در سال‌های اخیر مورد حملات زیادی قرار گرفته است.

حمله خونین جهادگران در بامداد شنبه، ساعاتی پس از حمله دیگری عصر جمعه به روستای «تدریات» در همان منطقه روی داد؛ این حمله نیز منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۴ نفر شد.

حملات مکرر گروههای جهادی از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون در این کشور حدود ۱۴۰۰ کشته و بیش از ۱ میلیون آواره برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افراط‌گرایان مسلح در منطقه ساحل آفریقا به گرسنگی در بورکینافاسو دامن زده‌اند

۳۵ غیرنظامی در حمله اسلام‌گرایان افراطی در بورکینافاسو کشته شدند

کارشناسان سازمان ملل از بریتانیا خواستند «عروس سابق داعش» را به کشور بازگرداند