جهادگرایان دو خبرنگار اسپانیایی و یک ایرلندی را در بورکینافاسو کشتند

دیوید بریانی، خبرنگار اسپانیایی جان‌باخته در بورکینافاسو
دیوید بریانی، خبرنگار اسپانیایی جان‌باخته در بورکینافاسو Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تروریست‌ها با کشتن خبرنگاران در بورکینافاسو دیگربار سیمای جانی و بزدل خود را نشان دادند، سیمایی حامی تاریکی، که هر آزادی بیان و سخن را نابود می‌کند.»

آگهی

مقامات بورکینافاسو اعلام کردند دو خبرنگار اسپانیایی و یک شهروند ایرلند در جریان حملهٔ یک گروه تروریستی در شرق این کشور به قتل رسیده‌اند.

این افراد که در حال تهیه مستندی دربارهٔ شکار غیرقانونی و قاچاق در آفریقا بودند، روز دوشنبه درحالی‌ که تیمی از زیست‌بانان بورکینافاسویی را همراهی می‌کردند، از سوی یک گروه جهادی مورد حمله قرار گرفتند. در تیراندازی مهاجمان، چندین تن از این افراد مجروح شدند. اعضای گروه جهادی سپس سه مرد اروپایی و یک تبعه بورکینافاسو همراه آنان را با خود برده و به قتل رساندند.

جوزپ بورل، رئيس کمیسیون اروپا در واکنش به خبر قتل این خبرنگاران نوشت: «تروریست‌ها با کشتن خبرنگاران در بورکینافاسو دیگربار سیمای جانی و بزدل خود را نشان دادند، سیمایی حامی تاریکی، که هر آزادی بیان و سخن را نابود می‌کند.»

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز ضمن ابراز همدردی با بازماندگان «داوید بریانی» و «روبرتو فرایله» طی پیامی از تمامی خبرنگارانی که همانند این دو نفر، ‌حرفهٔ خود را به‌شکلی اصولی و شجاعانه در مناطق پُرستیزه دنبال می‌کنند، تقدیر کرد.

همچنین وزارت خارجه ایرلند اعلام کرد با خانوادهٔ شهروند جان‌باختهٔ خود در ارتباط است و کمک‌های لازم را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

از سرنوشت مرد بورکینافاسویی ربوده شده اطلاعی در دست نیست.

بورکینافاسو، به‌ویژه با اوج‌گیری حملات جهادگرایان در سال‌های اخیر، شاهد افزایش گروگان‌گیری در مورد اتباع خارجی بوده است.

حملات شبه‌نظامیانی نظیر «گروه حامی اسلام و مسلمین» از زیرشاخه‌های القاعده و نیز گروه «دولت اسلامی در صحرای بزرگ» در این کشور از سال ۲۰۱۵ به این‌سو جان بیش از هزار و ۲۰۰ تن را گرفته و بیش از یک میلیون نفر را آواره کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ایرلند با وجود سیاست همچنان محبوب بی‌طرفی، بحث عمومی برای پیوستن به ناتو را کلید زد

امدادگر آمریکایی و روزنامه‌نگار فرانسوی ربوده‌شده در غرب آفریقا آزاد شدند

۳۵ غیرنظامی در حمله اسلام‌گرایان افراطی در بورکینافاسو کشته شدند