۳۵ غیرنظامی در حمله اسلام‌گرایان افراطی در بورکینافاسو کشته شدند

۳۵ غیرنظامی در حمله اسلام‌گرایان افراطی در بورکینافاسو کشته شدند
Copyright APJerome Delay
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان افراطی اسلامگرا در حمله به شهری در شمال بورکینافاسو، ۳۵ غیرنظامی را کشتند. ۸۰ نفر از این شبه‌نظامیان نیز در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

آگهی

شبه‌نظامیان افراطی اسلامگرا در حمله به شهری در شمال بورکینافاسو، ۳۵ غیرنظامی را کشتند. ۸۰ نفر از این شبه‌نظامیان نیز در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

این خشونت‌ها که در شهر اربیندا در منطقه ساحل در نزدیکی مرز این کشور با مالی رخ داده است، چندین ساعت به‌طول انجامید. هفت نفر از نیروهای امنیتی نیز در این درگیری کشته شده‌اند.

شبه‌نظامیان افراطی به‌طور مرتب به این منطقه حمله می‌کنند اما شمار کشته شده‌ها در حمله سه‌شنبه عصر بی‌سابقه بوده است.

عمل قهرمانه سربازان ما باعث از پا درآمدن ۸۰ تروریست شد
راک مارک کریستین کابوره
رئیس جمهوری بورکینافاسو

راک مارک کریستین کابوره، رئیس جمهوری بورکینافاسو در واکنش به این خشونت‌ها گفت: «عمل قهرمانه سربازان ما باعث از پا درآمدن ۸۰ تروریست شد.» او افزود: «در این حمله وحشیانه ۳۵ غیرنظامی که اکثر آن‌ها زنان بودند کشته شدند.»

طبق آمار اعلام شده از ۳۵ غیرنظامی کشته شده در این حمله ۳۱ نفر زن بودند.

توئیت رئیس جمهوری بورکینافاسو

رئیس جمهوری بورکینافاسو همچنین در پی این حمله که آن را یکی از مرگبارترین حملات تاریخ این کشور عنوان می‌کنند، دو روز عزای عمومی اعلام کرد. هنوز مشخص نشده است که این زنان در زمان حمله کجا بودند.

از سوی دیگر هنوز گروهی مسئولیت حمله را برعهده نگرفته است. در حال حاضر تعدادی از گروه‌های افراطی اسلامی در بورکینافاسو حضور دارند. این گروه‌ها معمولا مسئولیت این حملات را برعهده نمی‌گیرند اما اغلب این حملات به گروه‌های مسلح وابسته به القاعده و داعش نسبت داده می‌شود.

خبرگزاری فرانسه با استناد به آمار سازمان ملل اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵، بیش از ۷۰۰ نفر در پی حملات شبه‌نظامیان افراطی اسلام‌گرا کشته شده‌اند و ۵۶۰ هزار نفر نیز از شهرهای خود آواره شده‌اند.

نفوذ فرانسه در منطقه غرب آفریقا به دوران استعمار و تشکیل «آفریقای غربی فرانسه» بر می گردد. «آفریقای غربی فرانسه» فدراسیونی از مستعمرات فرانسه بود که شامل کشورهایی از جمله سنگال، موریتانی، مالی، بورکینافاسو و نیجر می‌شد.

مداخله نظامی فرانسه در مالی در سال ۲۰۱۳ با موافقت فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری وقت فرانسه آغاز شد. امانوئل ماکرون که از سال ۲۰۱۷ تاکنون قدرت را در دست دارد بارها بر تعهد کشورش به مبارزه با افراط گرایان تاکید کرده است. او در همان هفته اول آغاز دوران ریاست جمهوری خود به مالی سفر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ دست‌کم ۱۱۴ غیرنظامی در مرگبارترین حملات ۵ سال اخیر بورکینافاسو

حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو ۵ کشته بر جای گذاشت

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد