Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جو بایدن: خشونت نژادپرستانه‌ای که «قتل‌عام تولسا» را رقم زد هنوز در آمریکا وجود دارد

جو بایدن در مراسم بزرگداشت جان‌باختگان قتل‌عام تولسا
جو بایدن در مراسم بزرگداشت جان‌باختگان قتل‌عام تولسا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد (یکم ژوئن) در جریان بزرگداشت قربانیان واقعه کشتار سیاهان موسوم به تولسا هشدار داد میراث خشونت نژادپرستانه‌ای که این اتفاق را رقم زد هنوز در این کشور وجود دارد .

آگهی

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد (یکم ژوئن) در جریان بزرگداشت قربانیان واقعه کشتار سیاهان موسوم به «قتل‌عام تولسا» هشدار داد میراث خشونت نژادپرستانه‌ای که این اتفاق را رقم زد هنوز در این کشور وجود دارد و دیده می‌شود.

آقای بایدن این اظهارات را در ناحیه تولسا در ایالت اوکلاهاما بیان کرد، جایی که در سال ۱۹۲۱ صدها سیاه‌پوست به دست اعضای یک گروه سفیدپوست معتقد به برتری نژادی قتل‌عام شدند.

رئیس‌جمهور آمریکا که در جمع شماری از بازماندگان حمله به منطقه گرین‌وود تولسا حضور یافته بود گفت: «ما باید همه چیز را شامل خوب و بد بدانیم. این کاری است که ملت‌های بزرگ انجام می‌دهند، آن‌ها با جنبه‌های تاریک خود کنار می‌آیند و ما یک ملت بزرگ هستیم.»

جو بایدن اضافه کرد: «آن‌چه در گرین‌وود اتفاق افتاد عملی نفرت‌جویانه و تروریسم داخلی بود با همان خط مشی‌ای که امروز هم وجود دارد.»

در ۳۱ مه و ۱ ژوئن ۱۹۲۱ پس از آن‌که یک زن سفیدپوست یک مرد سیاهپوست را به تعدی متهم کرد (اتهامی که هرگز به اثبات نرسید)، ساکنان سفیدپوست این ناحیه به جمعیت سیاه‌پوستان حمله بردند و خانه‌ها و مغازه‌های آنان را سوزانده و غارت کردند. در جریان این رخداد تخمین زده می‌شود تا ۳۰۰ سیاهپوست جان خود را از دست داده باشند.

کاخ سفید در هفته های اخیر طرح‌هایی ابتکاری برای مقابله با نابرابری نژادی را اعلام کرده است و می‌گوید ده‌ها میلیارد دلار در محله‌هایی همچون گرین‌وود که از فقر مزمن رنج می‌برند سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

ایالات متحده سال گذشته در پی مرگ جرج فلوید آمریکایی- آفریقایی‌ تبار به دست یک مامور پلیس سفیدپوست صحنه ناآرامی‌های گسترده در اعتراض به تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان بود.

مقامات آمریکا می‌گویند خشونت‌ها در ۶ ژانویه امسال در جریان حمله به ساختمان سنا نیز جلوه‌ای دیگر از فعالیت‌ گروه‌های مدعی برتری‌ نژادی بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض جنبش مدنی سیاهان آمریکا به رفتار متفاوت پلیس با عوامل حمله به کنگره

جان لویس، سناتور دموکرات و مبارز حقوق مدنی سیاهان آمریکا در گذشت

جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» و انتخابات آمریکا