جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» و انتخابات آمریکا

جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» و انتخابات آمریکا
Copyright 
نگارش از Pantea ‌Bahrami
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» امروز در جامعه آمریکا به واقعیتی غیرقابل انکار تبدیل شده است.

وب سایت خشونت پلیس Mappingpoliceviolence نشان می دهد که تنها در سال ۲۰۱۵ حداقل ۱۰۲ سیاهپوست غیر مسلح با تیراندازی پلیس کشته شده‌اند که به معنای دو کشته در هفته است. این میزان ۵ برابر سفید پوستانی است که به دست پلیس مورد تیراندازی قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند.

این برخوردها نشان از گرایشی نژاد پرستانه دارد که تنها در نیروهای انتظامی خلاصه نمی‌شود، بلکه بازتاب آنرا می توان در میان اقلیت های مختلف در دست یابی به امکانات دولتی یا دسترسی به سلامت جسمی نیز یافت. پرسش اینجاست که آیا این گرایش منجر به دوپارگی جامعه آمریکا خواهد شد یا جامعه مدنی دراین کشور آنقدر نیرومند است که بتواند در کنار این جنبش تغییراتی در جامعه انجام دهد؟

آمار تیراندازی پلیس به سیاه پوستان

در سال ۲۰۱۵ بر اساس آمار سایت Mappingpoliceviolence در مجموع ۹۸۶ نفر به دست پلیس کشته شده‌‌‌‌‌‌‌اند که از این تعداد ۳۴۶ نفر سیاه پوست بوده اند. به عبارت دیگر حدود یک سوم کشته شدگان سیاه پوست بوده‌اند که با توجه به جمعیت حدود ۷ میلیونی سیاه پوستان آمار بالایی است. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ در دانشگاه هاروارد توسط «رونالدی جی فریر» تحت عنوان «تحلیل تفاوت های نژادی در استفاده پلیس از خشونت» انجام گرفته است. این تحقیق نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد اعمال خشونت پلیس در پیوند با سیاه پوستان و گروه های لاتین تبار است.

نیکی پارسا دانشجوی جامعه شناسی و کنشگر حقوق بشر معتقد است مواردی که آشکار شده و جامعه نسبت به آن حساسیت نشان داده است، مواردی بوده که توسط دوربین های هوشمند بصورت ویدیو در آمده یا برای آن شاهدی وجود داشته است. در نتیجه موارد بسیاری بدون بررسی و توجه باقی مانده است. او در گفتگو با یورونیوز می‌گوید: «نژاد پرستی علیه سیاه پوستان در آمریکا ریشه عمیقی در تاریخ این کشور دارد و سیستماتیک است و تنها در تیراندازی پلیس خلاصه نمی شود بلکه ابعاد بسیار وسیعتری دارد.»

آمار ۲/۸ میلیونی سیاه پوستان در زندان های آمریکا نیز نشان از خشونت دولتی دارد. اکثر سیاه پوستان در وضعیت اقتصادی و آموزشی بدتری نسبت به گروه های دیگر قراردارند. تا آنجا که دولت فدرال برنامه‌های آموزشی ویژه ای را برای توانمند کردن دانش آموزان دبیرستانی سیاه پوست که درآمد پایینی دارند و والدین‌شان به کالج راه نیافته اند، سامان‌دهی کرده است. هدف این است که این دانش آموزان آنقدر از نظر شخصیتی و آموزشی توانمند شوند تا بتوانند به دانشگاه راه یابند و به این ترتیب با فراهم آوردن شرایط بهتر آموزشی، آنان را از نظر اجتماعی و اقتصادی در وضعیت مناسبتری قرار دهند. جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» از کجا نشات گرفت؟

پس از قتل Trayvon Martin تریون مارتین نو جوان ۱۷ ساله ای که در سال ۲۰۱۲ به دست پلیس کشته شد، حرکتی در میان سیاه پوستان شکل گرفت که رفته رفته با توجه به خشونت آشکار پلیس نسبت به جوانان و مردان سیاه پوست به جنبشی عدالت جویانه و برابری‌خواه برای سیاه پوستان تبدیل گشت. قبلا نیز جنبش‌هایی برای برابری‌خواهی رنگین پوستان دراین کشور وجود داشت ولی اکنون جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» به گفتمان مسلط سیاسی تبدیل شده است. این جنبش نقش مهمی در زندگی سیاسی آمریکایی ها بازی کرده است. زیرا وقتی مردم با مساله نژادپرستی پنهان و پیشداوری‌هایی که در خودشان وجود دارد، درگیر می شوند، تغییرات اجتماعی و سیاسی تسریع می گردد.

الهه امانی فعال مدنی در گفتگو با یورونیوز درباره این جنبش تاکید می کند: «این جنبش شبکه غیر متمرکزی است که مناسبات قدرت را در سطح ملی و محلی برای راسیسم پاسخگو میداند و براین باورند که از لحاظ تاریخی، همه احزاب سیاسی در محرومیت سیستماتیک سیاه پوستان شرکت کرده اند.» تاثیر جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» بر انتخابات

جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» تا بحال هیچ نامزد انتخاباتی را تایید نکرده است و به هیج حزب سیاسی وابستگی ندارد. فعالیت های آنان توسط هیچ حزب سیاسی نه هدایت می شود و نه از نظر مالی تامین می گردد. برخی از مردم تصمیم دارند به کاندید حزب سبزها «جیل استاین» رای دهند. بعضی دیگر نیز می خواهند بعنوان آلترناتیو به «گری جانسون» کاندید حزب لیبرال رای دهند. این احزاب نیاز به ۱۵ درصد آرا دارند تا بتوانند وارد مبارزات انتخابات نهایی ریاست جمهوری شوند. هر دو این احزاب از سیاست های ضد نژادپرستانه در برنامه هایشان بصورت آشکار و بیش از دمکرات ها و جمهوری خواهان سخن می گویند.

نیکی پارسا بر این باور است که از زاویه حرکت های عدالت اجتماعی مدرن و برابری‌خواهی، نه ترامپ و نه کلینتون کاندیدای ایده آل نیستند اما این خطر وجود دارد که تقسیم رای بین سبزها، لیبرال ها و دمکرات ها عملا پتانسیل رای ترامپ را افزایش دهد. او در گفتگو با یورونیوز ادامه می دهد: «از زاویه تاریخی احزاب سوم در آمریکا در انتخابات نهایی پیروز میدان نخواهند بود ولی تاثیری بر روند و نتیجه انتخابات دارند که فراتر از کاندیداهای سنتی دمکرات و جمهوری خواه است.» هر چند برخی از سیاه پوستان به‌طور سنتی به کلینتون رای خواهند داد ولی گروه‌های پیشرو آنان نسبت به هیلاری مردد هستند.

نقش جامعه مدنی برای جلوگیری از دوپارگی جامعه

با اینکه برخوردهای راسیستی در جامعه آمریکا مثل تیراندازی به سیاهان کم نیست، اما از سوی دیگر رویارویی در مقابل برخوردهای نژاد پرستی از سوی جامعه مدنی این کشور بسیار قوی است. در چند ماه گذشته شاهد هستیم هر بار که سیاهان مورد تیراندازی قرار گرفته و موضوع رسانه ای شده است، مردم به خیابان ها آمده و علیه پلیس تظاهرات کرده اند، نمونه آن در لوییزیانا و نیویورک است.

الهه امانی فعال حقوق مدنی در گفتگو با یورونیوز به ایالت کالیفرنیا اشاره می کند و معتقد است که جامعه مدنی و اراده جمعی مردم در این ایالت علیه راسیسم است. او در پیوند با انتخابات می‌گوید: «انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال از این زاویه که جامعه آمریکا در کلیت خود با راسیسم چه زاویه ای از نظر فرهنگی دارد، اهمیت دارد. قوانین برابر برای تمام شهروندان می توان گفت وجود دارد، اما این قوانین در ایالت‌های مختلف با اشکال متفاوتی پیاده می شود.»

جامعه آمریکا نسبت به راسیسم بی تفاوت نیست. به همین دلیل برخوردهای نژادپرستانه به دنبال خود اعتراضات مردمی را شکل می دهد. می توان گفت جامعه مدنی در مقابله با راسیسم پویاست. اما آمریکا راه پر پیج و خمی را در پیوند با راسیسم داشته است و راه درازی را برای زدودن کامل آن در پیش دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن: خشونت نژادپرستانه‌ای که «قتل‌عام تولسا» را رقم زد هنوز در آمریکا وجود دارد

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند