رئیس کمیسیون اروپا: نه پروتکل الحاقی ایرلند شمالی بلکه برکسیت مایه تنش با بریتانیاست

فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا
فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا Copyright John Thys/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، در جریان نشست رهبران اروپایی به خبرنگاران گفت عامل اصلی چالش ها با بریتانیا نشات گرفته از خود موضوع «برکسیت» است.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در جریان نشست رهبران اروپایی اعلام کرد که تنش های اتحادیه اروپا با بریتانیا نه بر سر «پروتکل الحاقی ایرلند شمالی» بلکه نشات گرفته از خود پیمان برکسیت است.

رئیس آلمانی کمیسیون اروپا پس از اولین روز نشست اتحادیه اروپا در بروکسل در یک کنفرانس خبری گفت که همه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه توافق کردند که هیچ گزینه دیگری جز تن دادن به مفاد توافقنامه برکسیت برای اجرای کامل و صحیح این «پروتکل» وجود ندارد.

برکسیت، جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، سرانجام در آخرین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی نهایی شد.

بدین ترتیب از نخستین روز سال ۲۰۲۱ بریتانیا از اتحادیه گمرکی و بازار مشترک اروپایی خارج شد. با این حال بدلیل برخی از چالش ها خصوصا درباره «صادرات و واردات کالا به ایرلند شمالی به عنوان بخشی از خاک بریتانیا» و عدم رعایت دقیق مفاد توافقنامه برکسیت از سوی بریتانیا در کانال مانش، اتحادیه اروپا از ماه مارس گذشته دست به یک اقدام حقوقی علیه بریتانیا زد.

اتحادیه اروپا می گوید بریتانیا مفاد توافق نامه برکسیت که در سال ۲۰۱۹ به امضای طرفین رسیده است را بارها نقض کرده است.

توافقنامه برکسیت به دو طرف امکان تجارت بدون تعرفه کالا را داده و همکاری‌های نزدیک پلیس و نهادهای قضایی را امکان پذیر می کند.

پس از نهایی شدن برکسیت، مهم ترین مرز اتحادیه اروپا با بریتانیا، بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی قرار گرفته است.

در همین راستا بخش اعظمی از انتقال کالا به ایرلند شمالی از مرز جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، صورت می گیرد. مرز ایرلند یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث در جریان گفتگوهای دشوار برکسیت در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بود. با این حال به نظر می رسد همچنان مشکلات عدیده ای در این باره باقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارشنبه آخرین مهلت شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا برای کار و اقامت در بریتانیا

فن در لاین در آستانه انتخابات: در ریاست کمیسیون اروپا ابقا شوم کمیسر جدید دفاعی تعیین می‌کنم

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد