Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برهم صالح: ۱۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی عراق از طریق قاچاق از کشور خارج شده

میدان نفتی نهران بن عمر، شمال بصره
میدان نفتی نهران بن عمر، شمال بصره Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته رئیس جمهوری عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور از مجموع حدود هزار میلیارد دلار درآمد نفتی این کشور، ۱۵۰ میلیارد دلار از طریق قاچاق از مرزها خارج شده است.

آگهی

برهم صالح، رئيس جمهوری عراق روز دوشنبه گفت که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از درآمد نفتی از طریق معاملات غیرقانونی از این کشور خارج شده است.

آقای صالح روز یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی با بیان این مطلب تاکید کرد که از حدود هزار میلیارد دلاری که از سال ۲۰۰۳ تا امروز درآمد نفتی این کشور بوده، تخمین زده‌ می‌شود که حدود ۱۵۰ میلیون دلار صورت قاچاق از کشور خارج شده باشد.

اظهارات رئيس جمهوری عراق بعد از آن مطرح می‌شود که مجلس این کشور پیش‌نویس قانون «بازگرداندن منابع مالی غیرقانونی» را بررسی می‌کند. آقای صالح تاکید کرد که هدف این قانون این است که پول‌هایی که از کشور خارج شده از مسیر قانونی به عراق بازگردانده شود.

همچنین قرار است دستگاه قضائي این کشور افرادی که در این فسادهای گسترده نقش داشته‌اند را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

مخالفان دولت البته در خصوص عملی شدن چنینی اقداماتی تردید دارند و معتقدند که با توجه به حجم گسترده فساد در عراق اجرایی کردن چنین ساز و کاری با دشواری‌های بسیاری رو به رو خواهد بود.

برهم صالح از نمایندگان پارلمان عراق خواسته است تا برای کمک به مهار این روند با برنامه وی همراهی کنند. آقای صالح در این خصوص گفت: «باید همه برای کمک به مهار این آفت خطرناک که سال‌هاست مردم ما را از بهره‌مندی صحیح از ثروت کشورمان محروم کرده، گام بردارند.»

او همچنین در ادامه مدعی شد که بازگشت این پول‌ها برای بهبود چشمگیر امور مالی در عراق کافی خواهد بود. رئيس جمهوری عراق در ادامه با اشاره به اینکه خطر فساد مالی «از تروریسم کمتر نیست» افزود: «مجمع عمومی سازمان ملل باید یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با فساد در کنار نبرد علیه داعش نیز ایجاد کند.»

در سال‌های اخیر تظاهرات سراسری در اعتراض به وضیعت معیشت، ضعف در خدمات عمومی، همچون دسترسی نامناسب به آب و برق و البته فساد گسترده نهادینه شده در ارگان‌های دولتی در سراسر این کشور گسترش یافته است. این اعتراضات به ویژه از سال ۲۰۱۹ به شکل پررنگی در مناطق مختلف عراق مشاهده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نفت ۷۶ دلار شد؛ بازار در التهاب نشست اوپک پلاس

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد