Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش رهبر ایران به اعتراضات عراق: دشمنان سعی بر تفرقه دارند

واکنش رهبر ایران به اعتراضات عراق: دشمنان سعی بر تفرقه دارند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ایران و عراق دو ملتی هستند که تن‌ها و دل‌ها و جان‌هایشان به وسیله ایمان بِالله و محبّت به اهل‌ بیت و حسین‌ بن‌ علی متصل به یک دیگرند؛ روزبه‌روز هم این اتصال زیاد خواهد شد. دشمنان سعی بر تفرقه دارند امّا نتوانسته‌اند و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.»

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران اعتراضات روزهای اخیر مردم عراق را کار دشمنانی خواند که «سعی بر تفرقه دارند.»

حساب توئیتری دفتر رهبر ایران به نقل از وی نوشته است: «ایران و عراق دو ملتی هستند که تن‌ها و دل‌ها و جان‌هایشان به وسیله ایمان بِالله و محبّت به اهل‌ بیت و حسین‌ بن‌ علی متصل به یک دیگرند؛ روزبه‌روز هم این اتصال زیاد خواهد شد. دشمنان سعی بر تفرقه دارند امّا نتوانسته‌اند و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.»

در اعتراضات ۶ روز اخیر در بغداد و دیگر شهرهای عراق تا کنون دست کم ۱۰۴ نفر کشته و بیش از ۶ هزار نفر زخمی شده‌اند. این در حالیست که یکشنبه شب و پس از کشته شدن ۱۵ نفر از معترضان در درگیرهای شهرک صدر، ارتش عراق به «استفاده بی رویه» از خشونت اعتراف کرد.

معترضان عراقی عمدتا به فساد اقتصادی، بیکاری و ناتوانی دولت در ارائه خدمات عمومی اعتراض دارند با این حال در برخی ویدئوهای منتشر شده از این اعتراضان، معترضان به دخالت ایران در عراق و کمک به شبه نظامیان حشد شعبی نیز اعتراض داشته‌اند.

هیات وزیران روز یکشنبه برای دلجویی از معترضان سلسله برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داد از جمله توزیع زمین برای خانواده‌های کم درآمد، احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، فراهم کردن کمک هزینه برای ۱۵۰ هزار نفر از بیکاران و برنامه‌های آموزشی برای ۱۵۰ هزار نفر دیگر از افرادی که جویای کار هستند.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا این اقدامات دولت در کنار درخواست آیت‌الله سیستانی از دو طرف برای پایان دادن به خشونت، معترضان را به خانه بازخواهد گرداند یا خیر.

ازسوی دیگر بر اساس آخرین خبرها نخست وزیر عراق در تماسی تلفنی درباره اعتراضات روزهای اخیر در عراق با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفتگو کرده است.

اعتراضات مردم عراق در شرایطی اتفاق می افتد که زائران ایرانی سفر به کربلا برای شرکت در مراسم اربعین را آغاز کرده‌اند با این حال برخی از گذرگاه‌های مرزی در روزهای گذشته به دلیل گسترش اعتراضات در عراق بسته شده بود.

روز دوشنبه خبرگزاری فارس اعرام کرد که مرز خسروی که نزدیکترین گذرگاه مرزی برای سفر به کربلا است به‌طور رسمی بازگشایی شده است و زائران می توانند برای سفر به کربلا از این گذرگاه عبور کنند.

مقامات جمهوری اسلامی پیش‌تر به زائرانی که قصد سفر به عراق برای شرکت در مراسم اربعین را داشتند هشدار داده بودند که سفر خود را به تعویق بیاندازند. با این حال به نظر می‌رسد با بازگشایی رسمی مرز خسروی این هشدار لغو شده است. فرماندار قصر شرین پس از بازگشایی این گذرگاه مرزی گفت که زوار از مسیر اصلی استان‌های دیالی-بغداد-کربلا سفر خواهند کرد و تغییری در مسیر زائران صورت نخواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هواداران مقتدی صدر در مراسم اربعین شعار ضد فساد سر دادند

نقش ایران در عراق: امپراتوری شیعی یا نفوذ دموکراتیک؟

تظاهرات معترضان در عراق با شلیک گلوله و گاز اشک آور به خشونت کشیده شد