تظاهرات معترضان در عراق با شلیک گلوله و گاز اشک آور به خشونت کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات معترضان در عراق با شلیک گلوله و گاز اشک آور به خشونت کشیده شد

تظاهرات در بغداد با شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس به سمت مردم به خشونت کشیده شد. گزارش می‌شود دست‌کم دو نفر در جریان تظاهرات اعتراض آمیز روز سه شنبه در بغداد و استان دی قار واقع در جنوب این کشور کشته شده اند.

در جریان این تظاهرات هزاران عراقی در اعتراض به بیکاری، فساد دولت و خدمات عمومی ضعیف به خیابان‌های بغداد آمدند و اعتراض خود را فریاد زدند.

نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم معترض از شلیک گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کرد.

گزارش‌های پراکنده‌ای از زخمی شدن معترضان منتشر شده است، چندین آمبولانس هم برای یاری زخمی‌ها به خیابان‌های بغداد آمدند.

معترضین که تعداد آنها حدود ۳ هزار نفر تخمین زده می‌شود تلاش داشتند خود را به منطقه سبز بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی قرار دارند برسانند.

از سوی دیگر خبرگزاری های به نقل از منابع محلی از کشته شدن دومین معترض به سیاست های دولت عراق در جنوب این کشور خبر دادند.

به تایید یک مسئول دولتی در جریان تظاهراتی مشابه در استان ذی قار، واقع در جنوب این کشور نیز یک معترض به ضرب کشته شده است.

بر اساس این گزارش علاوه بر کشته شدن یک تظاهرکننده در استان ذی قار، دو تن دیگر به همراه بیست و پنج مامور امنیتی نیز در جریان ناآرامی ها زخمی شده اند.

اعتراض به بالابودن نرخ بیکاری و ابراز نارضایتی از خدمات عمومی از جمله محورهای اصلی این جنبش اجتماعی گزارش شده است.

گزارش‌هایی در خصوص اعتراض مردم نسبت به قدرت گیری شبه نظامیان در روندهای سیاسی عراق منتشر شده است.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در جلسه هفتگی کابینه در روز سه‌شنبه بیانیه‌ای را صادر کرد که نوید فرصت‌های شغلی بیشتر برای فارغ‌التحصیلان را می‌دهد. وی در این بیانیه به وزارت نفت و دیگر ارگان‌های دولتی دستور داده سهمیه ۵۰ درصدی برای کارگران محلی در قراردادهای خود با شرکت‌های خارجی قائل شوند.