جنگ غزه؛ حماس از احتمال برقراری آتش‌بس در دو روز آینده خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تخریب منازل مسکونی در حملات اسرائیل به غزه
تخریب منازل مسکونی در حملات اسرائیل به غزه   -   کپی رایت  AP Photo

در حالی که درگیری میان فلسطینیان و اسرائیل در نوار غزه وارد یازدهمین روز خود شده است یک مسئول بلند پایه حماس از برقراری آتش‌بس در روزهای آینده خبر می‌دهد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از مقامات حماس اعلام کرد که درگیری‌ها غزه احتمالا طی یکی دو روز آینده متوقف خواهد شد.

بنا به این گزارش، موسی ابو مرزوق، یکی از مسئولان بلند پایه سیاسی جنبش حماس در این خصوص به شبکه تلویزیونی المیادین گفت: «فکر می‌کنم که تلاش‌های جاری برای برقراری آتش‌بس موفقیت آمیز خواهد بود.»

وی تصریح کرد: «انتظار می‌رود که آتش‌بس ظرف یک دو روز آینده بر اساس توافقی دوجانبه میان طرفین برقرار شود.»

این گمانه‌زنی از سوی دیگر به تایید برخی منابع خبری در اسرائیل نیز رسید؛ به نحوی که برخی رسانه‌ها از جمله کانال سیزده اسرائیل حتی زمان توقف درگیری‌ها را روز جمعه ۲۱ مه عنوان کرده است.

نزدیک شدن اسرائيل با هدف تضعیف قوای نظامی و تشکیلاتی حماس

احتمال برقراری آتش‌بس میان فلسطینیان و ارتش اسرائیل در حالی با اظهارات غیررسمی و گمانه‌زنی‌ها از هر دو سو قوت گرفته که تبادل آتش میان طرفین در آخرین ساعات این نبرد خونین با شدت بیشتر همچنان ادامه دارد.

جنگنده‌های ارتش اسرائیل چهارشنبه شب و بامداد روز پنجشنبه به بمباران اهداف و مواضع تعیین شده در بخش محاصره شده سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه ادامه دادند و گروه‌های فلسطینی نیز آخرین راکت‌ها و موشک‌های خود را پیش از توقف قریب‌الوقوع درگیری‌ها به سوی شهرهای جنوبی اسرائيل پرتاب کردند.

از سوی دیگر در حالی که پیش‌بینی می‌شود ارتش اسرائیل ظرف ساعت‌های آینده و پیش از برقراری آتش‌بس برای دست‌یابی به اهداف در نظرگرفته شده جهت تضعیف بیشتر حماس بر شدت حملات خود بیافزاید، مسئولان حماس و جهاد اسلامی نیز تاکید کرد‌ه‌اند که در این صورت حملات راکتی و موشکی به اسرائیل نیز تشدید خواهد شد.

برخی منابع خبری و نظامی پیش‌ از این اعلام کرده بودند که اسرائیل طی نبردهای اخیر با حملات هوایی کم‌سابقه به زیرساخت‌های نظامی و تشکیلاتی حماس و جهاد اسلامی به اهداف مدنظر خود برای تضعیف هرچه بیشتر قوای این جنبش‌های اسلامگرا نزدیک شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید