واکنش‌ها به درگیری‌های اسرائيل و حماس؛ جهان خواستار پایان حملات است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حملات هوایی اسرائيل ساختمان‌های بسیاری را در غزه با خاک یکسان کرده است
حملات هوایی اسرائيل ساختمان‌های بسیاری را در غزه با خاک یکسان کرده است   -   کپی رایت  AP Photo

عربستان سعودی حملات نیروهای اسرائيلی به غزه و همچنین «نقض آشکار حقوق فلسطین» توسط تل آویو را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۶ مه در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی که به دلیل حملات نیروهای اسرائيلی به غزه تشکیل شده بود خواستار اتخاذ اقدامات جهانی برای پایان دادن به عملیات نظامی شد.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود در این نشست که به صورت مجازی برگزار می‌شد همچنین اخراج اجباری فلسطینیان از خانه‌های خود در بیت‌المقدس را محکوم کرد و حملات نظامی به غزه را نیز نقض حرمت مقدسات اسلامی دانست.

آقای فرحان در عین حال از جامعه جهانی خواست تا تلاش کند تا روند تشدید خطرناک خشونت‌ها پایان یابد و مذاکرات صلح بر اساس راه حل دو کشور احیا شود.

در طول حدود یک هفته‌ای که از آغاز تنش و درگیری‌ها می‌گذرد حداقل ۱۸۸ نفر از جمله ۵۵ کودک و ۳۳ زن در غزه و در پی حملات اسرائیل کشته شده‌اند. در کرانه باختری نیز نیروهای اسرائیلی دست‌کم ۱۳ فلسطینی را کشته‌اند. 

اسرائيل در روزهای اخیر با حملات گسترده توپخانه‌ای و هوایی به غزه حمله کرده و حتی ساختمان خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و الجزیره را در غزه با خاک یکسان کرده است.

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به حملات نیروهای اسرائيلی وزرای خارجه امارات و بحرین هم در نشست مجازی سازمان همکاری اسلامی خواستار برقراری فوری آتش بس شدند.

ریم الهاشمی وزیر امور خارجه امارات با اشاره به لزوم حفظ هویت بیت‌المقدس که دارای مکان‌های مقدسی برای مسلمانان، یهودیان و مسیحیان است، اظهار داشت: «تنش‌زدایی و بالاترین درجه محدودیت برای جلوگیری از کشاندن منطقه به سطح جدیدی از بی‌ثباتی باید در دستور کار قرار گیرد و تمام تلاش‌ها برای جلوگیری از بی‌ثباتی در منطقه باید اعمال شود.»

در همین زمینه مولود جاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این نشست اسرائيل را محکوم به انجام «جنایت جنگی» کرد و تاکید داشت که تل‌آویو باید در دادگاه‌های بین‌المللی کیفری در این خصوص پاسخگو باشد.

با ادامه تنش‌ها و حملات نیروهای اسرائيلی به غزه، صلیب سرخ جهانی روز یکشنبه از اعضای شورای امنیت خواست تا از تمام نفوذ خود برای پایان دادن به درگیری‌ها در غزه استفاده کنند.

رابرت ماردینی مدیرکل کمیته بین‌الملل صلیب سرخ در این خصوص گفت: «این شدیدترین درگیری است که ما تاکنون دیده‌ایم. حملات هوایی بی امان به غزه پرجمعیت و اصابت موشک به شهرهای بزرگ اسرائيل نتیجه‌ای جز مرگ کودکان از سوی دو طرف به همراه نخواهد داشت.»

او همچین از همه طرف‌ها خواست که به خشونت‌ها پایان دهند و از دسترسی بهتر به افراد آسیب دیده در نوار غزه اطمینان حاصل نمایند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز شرایط را در منطقه بسیار خطرناک توصیف کرد و خواستار پایان دادن خشونت‌ها و از سر گیری مذاکرات میان اسرائيل و گروه‌های فلسطینی شد.

دیپلمات ارشد آلمانی در حساب توییتری خود نوشت: «چیزی که در حال حاضر به آن نیاز داریم نخست پایان حملات راکتی، دوم پااین خشونت‌ها و سوم از سر گیری گفتگوها بین اسرائيل و فلسطینی‌ها بر سر راه‌حل دو کشور است.»

در روزهای اخیر و پس از حملات نیروهای اسرائيلی به خانه فلسطینی‌ها در بیت‌المقدس بار دیگر آتش تنش میان اسرائيلی ها و فلسطینیان گسترش یافته است. شبه نظامیان حماس از نوار غزه ۳ هزار راکت‌ به سرزمین‌های تحت کنترل اسرائيل شلیک کرده‌اند. اسرائيل هم در واکنش صدها بار به غزه حمله هوایی کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید