سازمان ترامپ هدف تحقیقات کیفری دادستان نیویورک قرار گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورنیوز فارسی
برج ترامپ
برج ترامپ   -   کپی رایت  AP Photo

دادستان ایالت نیویورک روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحقیقات کیفری درباره فعالیت شرکت بزرگ خوشه‌ای متعلق به خانواده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا موسوم به «سازمان ترامپ» آغاز شده است.

فابین لِوی، سخنگوی لِتیا جیمز، دادستان ایالت نیویورک در این خصوص گفت: «ما به سازمان ترامپ اطلاع داده‌ایم که تحقیقات آغاز شده صرفا جنبه مدنی ندارد بلکه از ماهیت کیفری نیز برخوردار است.»

وی در ادامه یادآور شد: «این پرونده از حیث کیفری هم اکنون با همکاری داستان منتهتن در مرحله تحقیقات اولیه قرار دارد.»

سازمان ترامپ به عنوان یک شرکت بزرگ خوشه‌ای یا «کنگلومرا» مجموعه‌ای از صدها شرکت مرتبط با دونالد ترامپ یا نزدیکان وی را شامل می‌شود و تعداد زیادی هتل، شرکت‌ املاک و مستغلات و زمین‌های گلف را در بر می‌گیرد.

سایروس ونس، دادستان دموکرات منهتن پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ تحقیقات مقدماتی این پرونده را با تمرکز بر مبالغ پرداخت شده پیش از دوره ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۶ به دو زن که با وی رابطه داشته‌اند آغاز کرده بود.

موارد مطرح در این پرونده سپس با اتهام‌های دیگری از جمله فرار مالیاتی، تخلف و کلاهبرداری‌های بانکی و بیمه‌ای به تدریج ابعاد گسترده‌تری گرفت.

این تحقیقات به صورت محرمانه انجام می‌شود و نتیجه آن در اختیار اعضای هیئت منصفه‌ای که برای این پرونده تشکیل شده‌اند، قرار می‌گیرد.

سایروس ونس، دادستان منهتن ماه فوریه گذشته برای پیش‌برد تحقیقات مرتبط با این نبرد حقوقی مهم و زمان‌بر، اظهارنامه‌های مالیاتی هشت سال گذشته دونالد ترامپ و «سازمان ترامپ» را دریافت کرده بود.

دونالد ترامپ که ماه ژانویه گذشته پس از شکست در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا کاخ سفید را ترک کرد مدعی است که هیچ تخلفی از سوی وی و شرکت‌های تحت مالکیتش صورت نگرفته است.

تحقیقات کیفری در خصوص نحوه فعالیت سازمان ترامپ همچنین بر مطابقت ارزش دارایی‌های وی با آنچه اعلام شده و نیز احتمال استفاده وی از مزایای مالیاتی متمرکز خواهد بود.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا با رد هرگونه تخلف تحقیقات جاری را «ادامه بزرگترین ساحره‌گیری سیاسی» تاریخ کشورش توصیف کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید