Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیوان عالی آمریکا: دادستان‌های نیویورک می‌توانند به اسناد مالیاتی ترامپ دسترسی داشته باشند

دیوان عالی آمریکا: دادستان‌های نیویورک می‌توانند به اسناد مالیاتی ترامپ دسترسی داشته باشند
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر دادستان منطقه‌ای منهتن در نیویورک آمریکا، هنگام تحقیق درباره اقدام احتمالی ترامپ برای پرداخت حق‌السکوت به دو زن، خواستار دسترسی به سوابق مالیاتی ترامپ شده بود.

آگهی

دیوان عالی آمریکا روز پنج‌شنبه طی حکمی اعلام کرد دادستان‌های نیویورک اجازه دارند به اسناد و اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ دسترسی داشته باشند.

این اتفاق، پیروزی بزرگی برای مخالفان رئيس جمهوری آمریکا به شمار می‌رود که پیش‌تر خواهان دسترسی به اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ شده بودند. آقای ترامپ نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده پس از ریچارد نیکسون است که از انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی خود خودداری می‌کند.

رئيس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی با وجود تمام درخواست‌ها و فشارها از سوی رقبا و رسانه‌های آمریکا در خصوص انتشار این اسناد، تصمیم گرفت اظهارنامه خود را رسانه‌ای نکند.

قضات دیوان عالی با ۷ رأی موافق و ۲ رأی مخالف این حکم را صادر کردند. این حکم دیوان عالی آمریکا، گمانه‌ها برای انتشار عمومی مدارک مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا را پررنگ‌تر کرده است. این در حالیست که هنوز مشخص نیست آیا این اتفاق تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه نوامبر رخ می‌دهد یا خیر.

دیوان عالی آمریکا البته به سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا که خواستار دسترسی به اسناد مالیاتی دونالد ترامپ شده بودند، چنین اجازه‌ای را اعطا نکرد.

سایروس ونس، دادستان منهتن پس از اعلام این حکم ضمن ابراز خرسندی از این تصمیم گفت: «این یک پیروزی عظیم برای سیستم عدالت و ملت ما به شمار می‌رود. این نشان می‌دهد هیچکس، حتی رئيس جمهوری بالاتر از قانون نیست.»

دونالد ترامپ هم در حساب شخصی خود در توییتر نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد و آن ‌را «اقدامی سیاسی» دانست و ادامه داد: «من اکنون مجبورم در نیویورک که از نظر سیاسی فاسد است مبارزه کنم. این برای ریاست جمهوری عادلانه نیست.»

این رای البته به معنای انتشار سریع اظهارنامه‌های مالیاتی آقای ترامپ نخواهد بود و ممکن است حتی این کار تا بعد از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر به تعویق بیفتد.

نانسی پلوسی، رئيس مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به این رای، ضمن استقبال از تصمیم دیوان عالی اعلام کرد که دموکرات‌ها همچنان به تلاش‌های خود برای انتشار اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ ادامه خواهند داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن یک قاضی زن سیاه‌پوست را نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا کرد

دادستان‌های آمریکا در حال بررسی احتمال دریافت «رشوه برای عفو» توسط کاخ سفید هستند

ترامپ مشاور سابقش را از ۴۰ ماه زندان نجات داد