ترامپ مشاور سابقش را از ۴۰ ماه زندان نجات داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
راجر استون، از دوستان دونالد ترامپ
راجر استون، از دوستان دونالد ترامپ   -  Copyright  AP Photo

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا راجر استون، مشاور سابق خود را که در پرونده ای مرتبط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به ۴۰ ماه زندان محکوم شده بود عفو کرد.

این دستور رئیس جمهوری ایالات متحده تنها چند روز پیش از اجرای حکم زندان راجر استون که از دوستان دونالد ترامپ محسوب می شود صادر شد. راجر استون به دلیل اظهارات دروغ در برابر کنگره، کارشکنی در روند تحقیق مجلس نمایندگان و ارعاب شاهدان مجرم شناخته شده بود.

دموکرات ها ضمن اعتراض به صدور دستور عفو راجر استون این تصمیم دونالد ترامپ را «زیر سوال بردن حکومت قانون» و «سوء استفاده از قدرت» ارزیابی کرده اند. این در حالی است که رئیس جمهوری ایالات متحده بنا به قانون اساسی این کشور اجازه عفو محکومان جرائم فدرال را دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
راجر استون و همسرشAP Photo

با این حال منتقدان دولت رئیس جمهوری آمریکا ضمن اشاره به تصمیم چند هفته پیش وزارت دادگستری مبنی بر عدم تعقیب قضایی مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین دولت دونالد ترامپ تاکید می کنند که دونالد ترامپ به دنبال دخالت در پرونده نقش آفرینی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ است.

راجر استون، ۶۷ ساله قرار بود روز سه شنبه خود را برای اجرای حکم به زندان معرفی کند. دادگاه تجدیدنظر درخواست او برای تعویق زمان اجرای حکم را رد کرده بود.

کیلی مک انینی، سخنگوی کاخ سفید ضمن دفاع از تصمیم دونالد ترامپ از راجر استون به عنوان «قربانی فریب کاری چپگراها و متحدانشان در رسانه ها» یاد کرد.

تاکنون شش نفر از نزدیکان دونالد ترامپ در چهارچوب تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ یا تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند و یا در دادگاه محکوم شده اند.