Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

راجر استون از معتمدان ترامپ پس از چند ساعت بازداشت موقت، آزاد شد

راجر استون از معتمدان ترامپ پس از چند ساعت بازداشت موقت، آزاد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راجر استون در پیامی به یکی از شاهدها نوشته بود: «تو یک خبرچینی. یک آدم‌فروش. از پشت به دوستانت خنجر می‌زنی. دهانت را باز کن تا وکلای من تو را پاره پاره کنند.»

آگهی

راجر استون یکی از معتمدان و نزدیکان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، چند ساعت پس از بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

آقای استون بامداد جمعه در منزلش در فلوریدا و توسط ماموران پلیس فدرال (اف‌بی‌آی)‌ دستگیر شده بود. دادگاه وثیقه وی را مبلغ ۲۵۰ هزار یورو تعیین کرد که به گفته رسانه‌های ایالات متحده برای پرونده‌ای در این سطح وثیقه زیادی به حساب نمی‌آید. 

در بیرون از دادگاه ایالت فلوریدا شماری از معترضان به آزادی راجر استون فریاد می زدند: «خائن» و «زندانی اش کنید» شنیده می‌شد.

وی پس از آزادی‌اش اعلام کرد به وی «اتهامی دروغین» زده شده که «شهادت دروغ» داده است و افزود: «من تحت هیچ شرایطی علیه رئیس‌جمهور شهادت نادرست نمی‌دهم،‌ و برای کاستن از فشاری که روی من هست دروغ نمی‌سازم.»  

اتهام وی دروغ گفتن به بازرستان گنکره آمریکا و همچنین تلاش برای ارعاب یک شاهد بوده است. وی همچنین متهم است که در سال ۲۰۱۷ میلادی، درباره تماس با ویکی‌لیکس به کمیته اطلاعات کنگره آمریکا گواهی نادرست داده است.

راجر استون پس از آزادی به قید وثیقه. عکس از رویترز

نحوه دستگیری راجر استون نیز واکنش‌های مختلفی در پی داشت. ۲۹ مأمور پلیس فدرال آمریکا به شکلی تماما مسلح و با جلیقه‌های ضدگلوله، ساعت ۶ بامداد به منزل استون می‌روند و فقط به وی اجازه می‌دهند لباس بپوشد و بی‌درنگ وی را با خود می‌برند در حالیکه همسرش نیز بسیار ترسیده بوده است.

هنوز دلیل این برخورد پلیس مشخص نیست اما «آن میل‌گرام»، مدعی‌العموم ایالت نیوجرسی گفته است: «روشن است که می خواسته‌اند وی را غافلگیر کنند، شاید پلیس احتمال می‌داده وی اقدام به فرار یا از بین بردن مدارکی بکند.»

دونالد ترامپ در واکنش به این بازداشت در توییتی نوشت‌: «با قاچاقچی‌های مخدر و انسان بهتر برخورد می‌شود. کی به سی‌ان‌ان خبر دارد که آنجا باشد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بازپرسان پرونده گفته‌اند آقای استون تلاش کرده شهادت دادن فردی را متوقف کند که می‌خواسته در مورد تأثیر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا با بازرسان کنگره همکاری کند.

کیفرخواستی که از سوی بازپرس ویژه رابرت مولر تدارک دیده شده به شکل مستقیم راجر استون را به همکاری با دولت روسیه و دخالت در انتخابات آمریکا متهم نمی‌کند. اما بر جزئیات گفتگوهای استون درباره ایمیل‌های هک شده حزب دموکرات آمریکا را انگشت می‌گذارد. ایمیل‌هایی که چند هفته پیش از پیروزی ترامپ بر رقیب دموکراتش از سوی وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر شد.

در کیفرخواست راجر استون آمده است که وی با نوشتن چند ایمیل یک شاهد را در چند مورد تهدید کرده است. وی به فرد مذبور که نامش ذکر نشده نوشته است: «تو یک خبرچینی. یک آدم‌فروش. از پشت به دوستانت خنجر می‌زنی. دهانت را باز کن تا وکلای من تو را پاره پاره کنند.»

در یک مورد دیگر هم در یک پیامک به همان فرد نوشته است: «احمق هستی اگر شهادت بدهی. تو خواهی بود که به شهادت دروغ متهم می‌شوی.»

دادستان‌ها همچنین گفته‌اند راجر استون یکی از پیام‌های تهدیدآمیزش را با ارجاع به فیلم «پدر خوانده ۲» به فرد مذبور فرستاده و وی را تهدید به مرگ کرده است.

هک شدن و درز اطلاعات اعضای حزب دموکرات کنگره آمریکا یکی از موضوعات اصلی تحقیقات مولر، دادستان کل ایالات متحده علیه بوده است. وی شماری از افسران اطلاعاتی روسیه را تاکنون به هک کردن ایمیل‌های اعضای این حزب در سال ۲۰۱۶ متهم کرده است.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیم انتقالی ترامپ، رابرت مولر را به دسترسی غیرقانونی به هزاران ایمیل متهم کرد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است