تیم انتقالی ترامپ، رابرت مولر را به دسترسی غیرقانونی به هزاران ایمیل متهم کرد

Then FBI Director Robert Mueller testifies at a Senate Intelligence Committ
Then FBI Director Robert Mueller testifies at a Senate Intelligence Committ   -  Copyright  REUTERS/Jason Reed/File Photo
نگارش از Euronews

اتهامات مطرح شده از سوی تیم دونالد ترامپ تنش میان طرفداران وی و تیم ویژه بازرسی به ریاست رابرت مولر را افزایش داده است.

نهادی که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای پروسه انتقال دونالد ترامپ به کاخ سفید ایجاد شد روز شنبه اعلام کرد که رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده «مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری» بصورت غیرقانونی به ده‌ها هزار ایمیل متعلق به اطرافیان و تیم کمپین انتخاباتی آقای ترامپ دسترسی پیدا کرده است.

کوری لانگفور، مشاور تیم انتقالی دونالد ترامپ به کاخ سفید که با نام «ترامپ برای آمریکا» شناخته می شود، در نامه‌‌ای خطاب به کمیته‌های امنیت ملی، امورخارجه و کمیته کنگره ایالات متحده نوشت که آقای مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ و روسیه، این ایمیل‌ها را  به صورت غیر‌قانونی از اداره خدمات عمومی آمریکا (GSA) دریافت کرده است.

اداره خدمات عمومی، سازمانی است که خدماتی در ارتباط با بوروکراسی اداری به دولت ایالات متحده ارائه می‌کند و تیم آقای ترامپ نیز در بازه زمانی بین انتخابات حزب جمهوریخواه در نوامبر تا مراسم تحلیف رئیس جمهور در ژانویه ۲۰۱۷، از خدمات این شرکت از جمله خدمات ایمیل استفاده کرده است.

اتهامات مطرح شده از سوی تیم انتقالی دونالد ترامپ، تنش میان طرفداران وی و تیم ویژه بازرسی به ریاست رابرت مولر (درباره ارتباط آقای ترامپ و یا هر یک از اطرافیانش با روسیه) را افزایش داده است.

با این وجود سخنگوی کاخ سفید در اینباره گفت: «ما همچنان بطور کامل با بازپرس ویژه این تحقیقات همکاری می‌کنیم و امیدواریم که بزودی پایان یابد.»

تیم تحقیقات موسوم به «روسیه-ترامپ» با رد این اتهامات اعلام کرد که ایمیل‌های دریافت شده در جریان این «تحقیقات کیفری» با رضایت «صاحبان حسابهای کاربری» و یا در روند « مناسب با پرونده‌‌های کیفری» صورت گرفته است.

مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ، یکی از اعضای کمیته انتقالی وی به کاخ سفید بود که در جریان این تحقیقات متهم شد. وی در روزهای آغازین ماه دسامبر، اتهام دروغگویی به ماموران پلیس فدرال را پذیرفت.

**بیشتر بخوانید: **

مشاور سابق ترامپ دروغگویی به پلیس فدرال را پذیرفت

پرونده مایکل فلین؛ از استعفا تا تقاضای مصونیت قضایی

دموکرات‌های ایالات متحده می گویند که متحدان آقای ترامپ در تلاشند تا با مطرح کردن اتهام‌های گوناگون، اعتبار این تحقیقات را زیر سوال ببرند.

از جمله این موارد می توان به گزارش ۹۰ صفحه‌ای وزارت دادگستری آمریکا از پیامک‌هایی با لحن انتقادی تند نسبت به دونالد ترامپ، میان پیتر استرزوک، یک مامور اف‌بی‌آی در تحقیقات ترامپ-روسیه و لیزا پیج، وکیل این سازمان بود در سه‌شنبه گذشته اشاره کرد.

سناتور چالرز گرسلی از اعضای کمیته قضایی سنا در نامه آی به پلیس فدرال امریکا (FBI) با انتقاد به این پیامک‌ها نوشت: «مشارکت این فرد در دو پرونده مهم سیاسی باعث بالا گرفتن نگرانی ها نسبت با تاثیر دیدگاه سیاسی فرد بر روی تحقیقات می شود.»

بر اساس گزارش‌ها، تابستان امسال رابرت مولر بس از اطلاع یافتن از پیامک‌های شخصی میان آقای استرزوک و دوست دخترش، وی را از تحقیقات مربوط به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار گذاشت.

مطالب مرتبط