محاکمه مشاور ترامپ؛ قاضی نمایش فیلم «پدرخوانده» در دادگاه را منع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
راجر استون، مشاور کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶
راجر استون، مشاور کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶   -  Copyright  رویترز

قاضی دادگاه راجر استون، مشاور انتخاباتی دونالد ترامپ به اعضای هیئت منصفه دستور داد که در جلسه دادگاه فیلم «پدرخوانده» را پخش نکنند.

راجر استون، لابی‌گر و مشاور آمریکایی است که جلسه دوم دادگاه او در روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان برای رسیدگی به اتهامات «دروغ گفتن به کنگره»، «اخلال در روند دادرسی» و «شهادت دروغ» برگزار شد.

استون ۶۷ ساله به عنوان استراتژیست و مشاور تحقیق در مراودات رقبای سیاسی به سود حزب جمهوریخواه آمریکا فعالیت دارد. نخستین بار او بود که ترامپ را به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تشویق کرد و خودش نخستین رهبر کارزار انتخاباتی او بود.

او در اوایل سال ۲۰۱۶ با ویکی‌لیکس همکاری کرده بود تا برای رقیب احتمالی آقای ترامپ، یعنی هیلاری کلینتون اتهامات و شایعاتی منتشر کند. اما بعدا به دروغگویی به کنگره در مورد تلاشش برای تماس با ویکی‌لیکس در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ متهم و دستگیر شد. آقای استون گفته است که از طریق یک کمدین و مجری معروف رادیو به نام رندی کردیکو تلاش کرده تا پیام‌هایی به جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس بفرستد.

دادستانان پرونده آقای استون می‌گویند متهم کردیکو را تهدید کرده تا با مأموران تحقیقات همکاری نکند و تبدیل به «فرانکی پنتاگلی» نشود. پنتاگلی یکی از شخصیت‌های قسمت دوم فیلم معروف «پدرخوانده» است که مجبور می‌شود به کمیسیون ویژه تحقیقات کنگره دروغ بگوید تا رئیس و پدرخوانده خانواده جنایتکار کورلئونه گیر نیفتد. به این ترتیب پنتاگلی به کنگره دروغ می‌گوید اما پس از آن مجبور به خودکشی می‌شود.

پیش از آغاز دادگاه راجر استون، دادستانان خواستند تا بخشی از  قسمت دوم فیلم «پدرخوانده» در صحن دادگاه نمایش داده شود. اما قاضی این درخواست را نپذیرفت.

بیشتر بخوانید:

امی برمن جکسون، قاضی دادگاه ناحیه‌ای که مسئول رسیدگی به اتهام آقای استون است، در پاسخ به تقاضای دادستانان گفت: «لطفا از بارگذاری فیلم پدرخوانده در نتفلیکس خودداری کنید.»

بروس روگو، وکیل راجر استون در ابتدای سخنانش در دادگاه گفت که موکلش در آن مکالمه تنها با مخاطب خود «شوخی» کرده، زیرا پنتاگلی تقلیدگر است و پنتاگلی هم از جمله شخصیت‌هایی است که او صدایش را تقلید کرده است.

رندی کردیکو تا کنون صدای شخصیت‌های مختلف از جمله ریچارد نیکسون، رونالد ریگان، بیل کلینتون، جک نیکلسون، ال پاچینو و آندرو کومو، فرماندار نیویورک را تقلید کرده، اما پدرخوانده از فیلم‌های محبوب او نیست و نام پنتاگلی در فهرست کسانی که او صدایشان را تقلید کرده وجود ندارد. او که روز پنج‌شنبه به عنوان شاهد در دادگاه حضور یافته بود، در این زمینه گفت: «او [پنتاگلی] کسی نبوده که من بخواهم در برنامه‌هایم صدایش را تقلید کنم.»

رندی کردیکو سپس قصد داشت صدای برنی سندرز را نیز تقلید کند که قاضی مانع او شد. قاضی امی برمن جکسون در آن لحظه خطاب به آقای کردیکو گفت: «می‌دانم که شما کمدین هستید، اما اینجا موضوع جدی است.»

قرار است کردیکو در نشست روز جمعه دادگاه نیز به عنوان شاهد حضور یابد. افرادی دیگری از جمله چند شخصیت سیاسی مانند استیو بنن و ریک گیتز نیز که دادستانان می‌گویند به کرات با راجر استون گفتگو داشته‌اند، قرار است به عنوان شاهد در مشست‌های بعدی دادگاه حضور یابند.