Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنش ایران و آمریکا در تنگه هرمز؛ سپاه می‌گوید شناورهای آمریکایی رفتار غیرحرفه‌ای داشتند

قایق‌های تندروی سپاه پاسداران در نزدیکی ناوهای آمریکایی
قایق‌های تندروی سپاه پاسداران در نزدیکی ناوهای آمریکایی Copyright U.S. Navy via AP
Copyright U.S. Navy via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) در اطلاعیه‌ای کشتی گارد ساحلی آمریکا را، پس از شلیک اخطار علیه قایق‌های نظامی ایرانی، به رفتارهای «تحریک‌کننده» متهم کرد.

آگهی

سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) در اطلاعیه‌ای کشتی گارد ساحلی آمریکا را، پس از شلیک اخطار علیه قایق‌های نظامی ایرانی، به رفتارهای «تحریک‌کننده» متهم کرد.

پنتاگون روز گذشته اعلام کرده بود یکی از کشتی‌های گارد ساحلی آمریکا پس از آنکه ۱۳ فروند قایق تندروی سپاه پاسداران به این کشتی و سایر کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده در تنگه هرمز نزدیک شدند با شلیک ۳۰ گلوله هشدار داده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این قایق‌ها در فاصله حدود ۱۳۰ تا ۲۷۰ متری شش شناور آمریکایی مانورهای «غیر ایمن» و «غیرحرفه‌ای» انجام داده‌اند.

روابط عمومی نیروی دریای سپاه پاسداران امروز در اطلاعیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد و روایت خود از این اتفاق را متفاوت از روایت پنتاگون تشریح کرد: «در روز ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ شناورهای گشتی نیروی دریایی سپاه در حین اجرای ماموریت‌های جاری و متعارف روزانه خود در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با هفت فروند شناور دریایی آمریکایی‌ها در تنگه هرمز که به ارتکاب رفتارهای غیر حرفه‌ای مانند پرواز بالگرد، شلیک فلیر و تیراندازی بی‌هدف، بی مورد و تحریک کننده مبادرت ورزیدند، روبه‌رو شد.»

این نهاد در ادامه افزود: «شناورهای گشتی نیروی دریایی سپاه ضمن رعایت فاصله قانونی در چارچوب دستورالعمل‌ها و مقررات دریانوردی، به رفتار مخاطره آمیز و غیرحرفه‌ای آنها تذکر و اخطار داد که آنها نیز با اصلاح رفتار، مسیر خود را ادامه دادند.»

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته گفته بود که این برای دومین بار طی دو هفته گذشته است که چنین تنشی میان ناوگان دریایی آمریکا و قایق‌های تندرو سپاه پاسداران ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز روی می‌دهد. او یادآور شده بود که ناوگان دریایی آمریکا حق «دفاع از خود» را در برابر این مزاحمت‌ها دارد و به چگونگی استفاده از آن واقف است.

با این حال سپاه پاسداران در واکنش به سخنان جان کربی در اطلاعیه خود گفت: «سخنگوی وزارت دفاع این کشور به مانند گذشته با فرار به جلو و طرح ادعایی نادرست و غیر واقعی پیرامون ماجرا، در صدد القای حس مسئولیت در قبال مراقبت برای جلوگیری از بروز خطر و خطای محاسباتی بر آمده است، در حالی که این امریکایی‌ها هستند که با حضور نامشروع خود کانون بی‌ثباتی، تولید تهدید و بروز مخاطرات ناامن کننده در منطقه از جمله در تنگه هرمز و خلیج فارس شده‌اند.»

سپاه پاسداران همچنین هشدار داد که آماده است تا هرگونه خطای محاسباتی آمریکایی‌ها را «قاطعانه و شجاعانه» پاسخ دهد.

ارتش ایالات متحده پیش از این اعلام کرده بود که رفتارهایی از این‌دست بی‌سابقه نبوده، اما از آوریل سال گذشته تا آوریل سال جاری میلادی موردی روی نداده بود. طبق اعلام همین منبع در سال ۲۰۱۷ میلادی چنین برخوردهایی ۱۴ بار و در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۳۵ و ۲۳ بار پیش آمده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات آمریکایی: ناوهای ایران تغییر مسیر دادند و دیگر به سوی ونزوئلا حرکت نمی‌کنند

وزیر خارجه ایتالیا: توافق با ایران باعث ثبات منطقه‌ای و مانع تکثیر تسلیحات هسته‌ای می‌شود

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم