وزیر خارجه ایتالیا: توافق با ایران باعث ثبات منطقه‌ای و مانع تکثیر تسلیحات هسته‌ای می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا
لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا   -  کپی رایت  AP Photo

لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا روز دوشنبه در دیدار با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود ضمن اشاره به مذاکرات وین دستیابی به توافق با تهران بر سر برنامه هسته ای ایران را «پایه‌ای برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای و ثبات در منطقه» دانست.

ایتالیا اگرچه در بین طرفین گفتگوها و مذاکرات وین نیست اما با این حال آقای دی مایو افزود که کشورش از اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های جهانی حمایت می کند. وی در عین حال با اشاره به وضعیت حقوق بشر در ایران به موضع سنتی رم در زمینه دفاع از حقوق بشر و حمایت از توقف اجرای احکام اعدام اشاره کرد.

در مقابل محمد جواد ظریف پس از دیدار با لوئیجی دی مایو در سخنانش به جنبه اقتصادی روابط تهران با رم اشاره کرد. وزیر امور خارجه ایران گفت: «با توجه به مذاکرات وین لازم است امکانات برای احیای روابط اقتصادی بازسازی شده و آمادگی برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی به صحنه اقتصادی ایران ایجاد شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین درباره دیدارش با همتای ایتالیایی خود اظهار داشت: «به نظرم برای روشن شدن دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران برای یکی از بازیگران مهم اروپا جلسه بسیار خوبی بود.»

وزیر امور خارجه ایران که در چهارچوب سفرش به چند کشور اروپایی در رم به سر می برد صبح دوشنبه با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان دیدار کرده بود. واتیکان هیچگونه بیانیه ای در پایان این دیدار منتشر نکرد.

محمد جواد ظریف علاوه بر پاپ با نخست وزیر و وزیر خارجه واتیکان نیز دیدار کرد. پاپ فرانسیس صبح دوشنبه پیش از دیدار با وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره وضعیت ناآرام خاورمیانه و درگیری بین اسرائیل و حماس و جهاد اسلامی گفتگو کرده بود.