Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش تنش میان ایران و ‌آمریکا؛ واشنگتن به ناو هواپیمابر «نیمیتز» دستور داد در خاورمیانه بماند

Garrett LaBarge/U.S. Navy
Garrett LaBarge/U.S. Navy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع آمریکا در عراق گزارش داده‌اند که نظامیان ایرانی حاضر در این کشور در روزهای اخیر با انتقال موشک‌های بالستیک کوتاه برد به درون خاک عراق، سطح آمادگی خود را افزایش داده‌اند.

آگهی

تنها چهار روز پس از آنکه وزارت دفاع آمریکا به «یواس‌اس نیمیتز»، تنها ناو هواپیمابر ایالات متحده در خاومیانه دستور داده بود تا به خانه برگردد، كریستوفر میلر وزیر دفاع موقت این کشور این دستور را لغو كرد و به فرمانده نیمیتز دستور داد که به دلیل آنچه تهدیدهای ایران علیه رئیس جمهور ترامپ و سایر مقامات دولت آمریكا نامیده می‌شود، در خلیج فارس باقی بماند.

او یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که به نیمیتز دستور داده فعالیت روزانه‌اش را از سر بگیرد. او گفت: «این ناو در حوزۀ عملیات فرماندهی مرکزی ایالات متحده [سنتکام] باقی خواهد ماند.»

كریستوفر میلر که از متحدان نزدیک دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود، هفته گذشته با وجود فشارها برای تمدید ماموریت این ناو هواپیمابر در خلیج فارس، همچنین با وجود افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه میان تهران و واشنگتن در آستانه سالگرد قتل قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، دستور بازگشت این ناو را داد.

هفته گذشته همچنین بمب‌افکن‌های «بی‌۵۲» ایالات متحده بر فراز خاورمیانه به پرواز درآمدند؛ اقدامی که باعث شد ایران از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد تا «ماجراجویی‌های نظامی» آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان از جمله اعزام بمب افکن‌هایی با توانایی هسته‌ای به منطقه را متوقف کند.

ایران هشدار داد اگرچه به دنبال درگیری نیست، اما در صورت لزوم از خود دفاع خواهد کرد.

همزمان منابع آمریکا در عراق گزارش داده‌اند که نظامیان ایرانی حاضر در این کشور در روزهای اخیر با انتقال موشک‌های بالستیک کوتاه برد به درون خاک عراق، سطح آمادگی خود را افزایش داده‌اند.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان قتل قاسم سلیمانی در جریان حمله پهپادهای آمریکا به خودروی او در نزدیکی فرودگاه بغداد، بار دیگر بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

اکنون با پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برخی تحلیلگران بر این باورند که او به دنبال آغاز درگیری با ایران است تا توجه‌ها را از شکست خود در انتخابات و جنجال‌های بوجود آمده در پی ادعاهایش مبنی بر تقلب در انتخابات منحرف، و برنامه کار در منطقه خاورمیانه را نیز برای جانشین خود پیچیده کند.

از نظر تحلیلگران احتمال اجرای چنین سناریویی بویژه از آن رو قوی است که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده قصد کاستن از سیاست «حد اکثر فشار» علیه ایران همچنین مذاکره با این کشور و احتمالا بازگشت به توافق هسته‌ای را دارد.

سم وینوگراد، عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید اگرچه ایران تهدیدی واقعی برای امنیت ملی آمریکا بویژه پس از قنل قاسم سلیمانی است، اما نمی‌خواهد قبل از روی کار آمدن جو بادین و از سر گیری مذاکرات هسته‌ای که می‌تواند منجر به لغو تحریم‌ها شود، علیه واشنگتن دست به حمله بزند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آسوشیتدپرس: ایران می‌خواسته به یک پایگاه نظامی آمریکا در واشنگتن حمله کند

ترامپ قصد دارد دستور کاهش شمار نیروهای نظامی در عراق و افغانستان را صادر کند

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران