کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی فوری محمد نوری‌زاد شدند

محمد نوری‌زاد
محمد نوری‌زاد Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به باور این کارشناسان، پرونده نوری‌زاد «نمونه‌ای از وضعیت بسیاری از کنشگران سیاسی زندانی در ایران» است.

آگهی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۴ مه (۱۴ اردیبهشت) خواستار آزادی فوری محمد نوری‌زاد، کنشگر مدنی و فیلمساز منتقد ایرانی از زندان شدند و با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر بیماری این زندانی، درباره احتمال «وخامت حال جسمی» و «احتمالا مرگ» او هشدار دادند.

شش کارشناس مستقل سازمان ملل متحد، از جمله کارشناسان وضعیت حقوق بشر در ایران، امور شکنجه و حق آزادی بیان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما به شدت نگران بدرفتاری با محمد نوری‌زاد و ادامه بازداشت او به دلیل ابراز عقیده هستیم.»

این کارشناسان گفته‌اند مأمور سازمان ملل هستند، اما از جانب این سازمان سخن نمی‌گویند. آنها در مورد «ادامه بازداشت نوری‌زاد به‌رغم توصیه‌های پزشکی مبنی بر این که او با توجه به وضعیت حاد جسمی‌اش نباید در زندان بماند» هشدار دادند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این کارشناسان همچنین گفته‌اند: «مقامات ایرانی باید مطابق توصیه‌های پزشکی، فوراً او (نوری‌زاد) را آزاد كنند و به او اجازه دسترسی رایگان به مراقبت‌های پزشکی و درمان مورد نیاز را بدهند.»

کارشناسان سازمان ملل که از گزارشگران ویژه حق آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز، حق سلامت جسمی و روانی و قتل‌های فراقانونی هم هستند، خاطرنشان کردند که محمد نوری‌زاد در زندان اعتصاب غذا کرده و از پذیرفتن دارو نیز امتناع کرده است. این حرکت او در اعتراض به زندانی شدنش و نیز به بدرفتاری‌هایی مقامات با خانواده‌اش صوت گرفته است.

نوری‌زاد روز ۱۸ اسفند گذشته در نامه‌ای خطاب به وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران اعلام کرد که در اعتراض به زندانی شدن و بی‌اعتنایی به وضعیت سلامتش تصمیم گرفته دست به خودکشی بزند. او در این نامه نوشت: «هر روز یک زخم تازه بر زخم‌های پیشین خود خواهم افزود و خود به دست گریبان مرگ پیش خواهم کشید.»

امضاکنندگان بیانیه با یادآوری این که نوری‌زاد همچنین تصمیم به خودکشی تدریجی گرفته و از روز یکم اسفند ۹۹ به نشانه اعتراض در حال خودزنی است و تاکنون بارها در زندان از شدت درد بیهوش شده، گفته‌اند که این وضعیت با توجه به ناراحتی قلبی این کنشگر ایرانی به شدت نگران‌کننده است.

کارشناسان سازمان ملل همچنین گفتند که این فیلمساز ایرانی روز ۲۵ فروردین پس از آن که حالش بد شد، به بیمارستانی در تهران منتقل گردید. در آنجا می‌خواستند ماده‌ای تزریق کنند، اما چون از محتوای ماده تزریقی اطلاع نداشت، با آن موافقت نکرده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

به باور این کارشناسان، پرونده نوری‌زاد «نمونه‌ای از وضعیت بسیاری از کنشگران سیاسی زندانی در ایران» است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز جمعه دهم اردیبهشت خواستار آزادی هر چه سریع‌تر محمد نوریزاد شده و نوشت: «مقامات ایران به طرز بی‌رحمانه‌ای جان این فیلمساز ۶۸ ساله و از مخالفان سیاسی حکومت را به بازی گرفته‌اند، به این نحو که وی را از مراقبت‌های پزشکی لازم برای بیماری قلبی‌اش که چندین پزشک آن را خطرناک تشخیص داده‌اند، محروم کرده‌اند.»

به گفته سازمان عفو ​​بین‌الملل، محمد نوری‌زاد که نویسنده و کارگردان چندین فیلم بوده است، از سال ۲۰۱۹ به دلیل توهین به رهبر جمهوری اسلامی، بیش از ۱۷ سال را در زندان گذرانده و هم اکنون نیز در حال گذراندن محکومیت ۱۵ ساله خود در زندان است.

محمد نوری‌زاد بارها و بارها در انتقاد به رهبر ایران و خطاب به شخص او نامه نوشته و خواستار استعفای او شده است. پسر او نیز در سال ۹۸ به دلیل شرکت در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی بازداشت و به سه سال زندان محکوم شد.

عفو بین‌الملل که ماه گذشته گفته بود مقامات ایرانی «بی‌رحمانه با زندگی افراد بازی می‌کنند»، یادآوری کرده است که نوری‌زاد در زندان از بیماری دیابت نیز رنج می‌برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش عفو بین‌الملل به خبر اعدام یک مرد در مشهد به خاطر نوشیدن الکل

اعتراض عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز به حکم اعدام روح‌الله زم

نوری‌زاد، شعله‌سعدی و دو وکیل دیگر در برابر مجلس بازداشت شدند