نوری‌زاد، شعله‌سعدی و دو وکیل دیگر در برابر مجلس بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
قاسم شعله‌سعدی و محمد نوری‌زاد
قاسم شعله‌سعدی و محمد نوری‌زاد   -   کپی رایت  شبکه‌های اجتماعی

محمد نوری‌زاد، فیلم‌ساز معترض به همراه قاسم شعله‌سعدی، آرش کیخسروی و مسعود جوادیه که هر سه وکیل دادگستری هستند، در تهران دستگیر شدند.

با وجود انتشار خبر بازداشت آقای نوری زاد، عکس‌های وی روز یکشنبه و در مراسم تشییع جنازه عزت‌الله انتظامی در رسانه‌های ایران منتشر شده است؛ امری که نشان می‌دهد آقای نوری‌زاد در صورت بازداشت، به فاصله کوتاهی آزاد شده است.

این کنشگران روز شنبه، ۲۷ مرداد به همراه گروهی از مردم در برابر مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کرده و به سیاست‌های حاکمیت، به ویژه نظارت استصوابی اعتراض کرده بودند.

تارنمای هرانا، پایگاه خبری نزدیک به کنشگران حقوق بشر ایران، از قول محمد نجفی، وکیل دادگستری در این زمینه می‌نویسد: «امروز جمعی از وطن‌دوستان در اعتراض به نظارت استصوابی و قرارداد خزر جلوی مجلس تجمع کردند که جناب دکتر نوری‌زاد و جناب دکتر شعله سعدی دستگیر شدند. دو تن دیگر از وکلای دادگستری هم گویا دستگیر شدند آقایان کیخسروی و جوادیه.»

قاسم شعله‌سعدی روز گذشته با یادآوری پیروی و تأسی به دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر پیشین ایران با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود اعلام کرده بود که روز شنبه برای اعتراض به اصل نظارت استصوابی شورای نگهبان در برابر مجلس حضور خواهد یافت.

شعله‌سعدی نماینده مجلس در دوره‌های سوم و چهارم بوده است. او پیش از این نیز یک بار دستگیر و به اتهام «توهین به رهبری نظام جمهوری اسلامی» از طریق انتشار نامه معروفش در سال ۸۱ و نیز «تبلیغ علیه نظام» از سوی دادگاه انقلاب محکوم شد و مدتی را در زندان گذراند.

محمد نوری‌زاد نیز پس از اعتراضات ۸۸ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به زندان رفته است. وی تاکنون چندین بار با حضور در برابر مقر وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران به سیاست‌های حقوق بشری جمهوری اسلامی اعتراض کرده است.

از محل بازداشت و وضعیت افراد بازداشت‌شده اطلاعی در دست نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید