انتخابات ریاست جمهوری؛ میرسلیم، شعله سعدی و مهدی خزعلی ثبت نام کردند

انتخابات ریاست جمهوری؛ میرسلیم، شعله سعدی و مهدی خزعلی ثبت نام کردند
نگارش از Euronews

با اعلام وزارت کشور، روز سه شنبه ۲۲ فروردین ۹۶ ثبت نام داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد. مدت ثبت نام ۵ روز می باشد و داوطلبان باید برای ثبت نام به محل ستاد انتخابات کشور در ساختمان وزارت کشور مراجعه کنند.

به گزارش جواد منتظری خبرنگار یورونیوز، مهد خزعلی از منتقدان حکومت ایران با حضور در وزارت کشور برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرد.


به گزارش ایسنا در تا ظهر روز سه شنبه حدود ۷۵ نفر از جمله دو زن برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کرده اند.


قاسم شعله سعدی نیز لحظاتی پیش در وزارت کشور ثبت نام کرد.


در یک مورد که ایسنا گزارش کرده است، فردی سالمند با تن پوشی منقش به پرچم ایران و همچنین نوشته‌ای با مضمون نوکر ملت ایران، قرآن در دست برای ثبت نام مراجعه کرد.


در یک مورد دیگر نگهبان یک کارخانه کاشی سازی برای ثبت نام مراجعه کرده بود که به نوشته ایسنا «از قصدش برای شنا با ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اقیانوس هند» برای خبرنگاران گفته است.

همچنین صطفی میرسلیم رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی روز سه شنبه با حضور در ستاد انتخابات کشور ثبت نام کرد. وی اولین چهره سیاسی است که ثبت نام می کند. وی در گفتگو با خبرنگاران گفت: «من نامزد حزب موتلفه برای انتخابات ریاست جمهوری هستم.» وی تا تاکید بر اینکه تا آخر در صحنه حضور خواهد داشت درباره جمنا گفت: «جمنا را به لحاظ اخلاقی قبول دارم نه به لحظ ساز و کار.» به گزارش ایسنا وی در پاسخ به این سوال که مهمترین رقیب خود را چه کسی می‌د انید ؟ اظهار کرد: رقیب اصلی من رئیس‌جمهور است. میرسلیم همچنین افزوده است «من نیامده ام حقوق نجومی بگیرم، من نیامده ام سهمی برای خود و اطرافیانم مطالبه کنم .آمده ام حقوق معطل مانده شما را بگیرم.»


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در اولین دقایق آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: «بعد از اتمام ثبت نام‌ها در روز ۲۶ فروردین ما مدارک داوطلبان را در روز ۲۷ فروردین به شورای نگهبان تحویل می دهیم . شورای نگهبان ۵ روز فرصت دارد تا صلاحیت نامزدها بررسی کند اما ۵ روز دیگر هم می‌تواند بررسی‌ها را تمدید کند. به هر حال روز ۸ اردیبهشت تبلیغات شروع می‌شود و تا پیش از آن یعنی روز ۶ و ۷ اردیبهشت باید اسامی تائید صلاحیت شدگان اعلام شود.»

بر اساس ماده ۵۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری «داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها که کتباً معرفی شده باشند باید ظرف ۵ روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با چهار برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴×۶ از آخرین عکس خود را که در همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.»

با این حال ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری شروطی را برای احراز صلاحیت نامزدها ذکر کرده که مصادیقشان از ابهام برخوردارد است. ماده ۳۵ می گوید کاندیدای ریاست جمهوری باید: «از رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی‌الاصل، دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» باشد.

تفسیر مفهوم «رجال» تاکنون به تایید صلاحیت زنان نیانجامیده است و و مومن و متعد به مذهب رسمی کشور، سنی مذهب ها، زرتشتی ها، مسیحیان، کلیمی‌ها و دیگر مذاهب و البته افراد بی‌اعتقاد به مذهب را از دایره شهروندی و تایید صلاحیت بیرون گذاشته است.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی روز ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

مطالب مرتبط