Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چک‌ها در تظاهرات بزرگ پراگ: آقای رئیس‌جمهور در خصوص روسیه تردید نکنید

اعتزاض چکی ها به دولت
اعتزاض چکی ها به دولت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستکم ده هزار نفر روز پنجشنبه در پراگ، پایتخت چک در اعتراض به تردیدهای رئیس جمهور کشورشان در خصوص مسئولیت روسیه در انفجار سال ۲۰۱۴ که منجر به کشته شدن دو نفر شد، تظاهرات کردند

آگهی

دستکم ده هزار نفر روز پنجشنبه در پراگ، پایتخت جمهوری چک در اعتراض به تردیدهای رئیس جمهور کشورشان در خصوص مسئولیت روسیه در انفجار سال ۲۰۱۴ که منجر به کشته شدن دو نفر شد، تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان که برای محافظت از خود در مقابل ویروس کرونا در کنار حفظ فاصله اجتماعی از ماسک نیز استفاده کردند، رئیس جمهور «طرفدار روسیه» را به «خیانت» متهم کردند.

از همین رو آن‌ها از نهادهای مسئول این کشور خواستند تا علیه رئیس جمهور پراگ به اتهام «خیانت به کشور» وارد عمل شوند.

میلوش زمان، رئیس جمهور چک در پی شروع تحقیقات در خصوص نقش سرویس اطلاعاتی روسیه در انفجار سال ۲۰۱۴ خواستار خویشتنداری شهروندان کشورش شده است.

او که ابتدا سکوت کرده بود، روز یکشنبه گفت که این انفجار می‌تواند ناشی از خطای انسانی باشد و از مقام های چک خواست تا این گزینه را نیز بررسی کنند. اما وزرای دولت با این خواسته رئیس جمهور مخالفت کردند.

با این حال سخنان رئیس جمهور چک که بر «وجود نداشتن مدرک قطعی در مورد دخالت روسیه در انفجار سال ۲۰۱۴»، توسط رسانه‌ها و مقامات روسیه به طور گسترده بارها تکرار شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پراگ هفته گذشته مسکو را مسئول و متهم به انفجار سال ۲۰۱۴ در یکی از انبارهای مهمات جمهوری چک دانست، اتهامی که روسیه آن را رد کرد. در پی طرح این اتهام از سوی چک، اختلاف‌های اروپا و روسیه وارد مرحله جدیدی شد و هر دو طرف اقدام به اخراج‌ دیپلمات‌های طرف مقابل کردند.

در جریان این تنش دیپلماتیک، ۲۶ کشور دیگر اتحادیه اروپا به همراه متحدانشان در ناتو همبستگی کامل خود را با جمهوری چک ابراز داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری چک از شرکایش در اروپا و ناتو خواست دیپلمات‌های روس را اخراج کنند

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس