انتخابات پارلمانی آلبانی؛ تلاش اپوزیسیون برای بازگشت به قدرت پس از هشت سال ناکامی

انتخابات آلبانی
انتخابات آلبانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادی راما، نخست وزیر و رهبر حزب حاکم سوسیالیست به دنبال پیروزی حزب تحت ریاست خود و به تبع آن به دست گرفتن سکان هدایت دولت برای سومین دوره متوالی است.

آگهی

شهروندان آلبانی روز یکشنبه برای تعیین نمایندگان جدید پارلمان و نیز تشکیل دولتی تازه به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات پارلمانی آلبانی که نتیجه آن توسط جامعه بین‌المللی از نزدیک دنبال می‌شود برای تحقق رویای اروپایی این کشور کوچک حوزه بالکان بسیار حیاتی قلمداد شده است.

این انتخابات از سوی دیگر صحنه رقابتی نزدیک و تنگاتنگ میان سوسیالیست‌های حاکم و احزاب اپوزیسیون خواهد بود؛ انتخاباتی تعیین کننده که برای رای‌دهندگان در یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی درگیر فساد بسیار تعیین کننده قلمداد شده است.

یک شهروند ۶۴ ساله آلبانیایی که صبح اول وقت برای رای دادن به پای صندوقی در تیرانا آمده بود به رویترز گفت: «من با امید به ایجاد تغییرات اساسی در همه بخش‌های کشور و همچنین برای اینکه آلبانی به اتحادیه اروپا ملحق شود، در انتخابات شرکت کردم.»

تیرانا سال ۲۰۱۴ موفق به کسب عنوان نامزدی برای پیوستن به اتحادیه اروپا شد اما مشکلات موجود بر سر راه گسترش اتحادیه و نیز انجام نشدن اصلاحات مورد تاکید بروکسل در آلبانی روند الحاق این کشور به اتحادیه اروپا را با بن بست مواجه کرد.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی به تازگی در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد که کشورش به درخواست‌های کمیسیون اروپا برای عضویت در اتحادیه جامه عمل پوشانده و مقصر اصلی محقق نشدن مسئله الحاق طی هشت سال گذشته کمیسیون و شورای اتحادیه اروپا هستند.

جمعیت ساکن در آلبانی ۲ میلیون و هشتصد هزار نفر است اما به دلیل پراکنده بودن شمار زیادی از اتباع این کشور در نقاط مختلف جهان بیش از ۳ میلیون و ششصد هزار آلبانیایی روز یکشنبه از حق مشارکت در انتخابات برخوردارند.

مردم آلبانی از هفت صبح روز یکشنبه ۲۵ آوریل به پای صندوق‌های رای رفته‌اند و قرار است ۱۴۰ نماینده جدید پارلمان را از میان ۱۸۴۱ نامزد معرفی شده از سوی سیزده حزب یا ائتلاف سیاسی انتخاب کنند.

ادی راما، نخست وزیر و رهبر حزب حاکم سوسیالیست به دنبال پیروزی حزب تحت ریاست خود و به تبع آن به دست گرفتن سکان هدایت دولت برای سومین دوره متوالی است.

آقای راما معتقد است که حزب سوسیالیست پیروز اصلی انتخابات است و دست کم بین هفتاد و چهار تا هفتاد و هشت کرسی پارلمان را از آن خود خواهد کرد.

از سوی دیگر حزب دموکرات به رهبری لیولزیم باشا سخت در تلاش است تا پس از دو دوره ناکامی و هشت سال دوری از قدرت در این انتخابات بر رقیب سوسیالیست خود پیروز شود و دولت تشکیل دهد.

ایلیر متا، رئیس جمهوری آلبانی هم صبح روز یکشنبه رای خود را به صندوق انداخت. متا که از اعضای سابق حزب سوسیالیست است به اعتقاد کارشناسان می‌تواند یکی از رقبای سر سخت نخست وزیر باشد.

وی که یک اقتصاد‌دان برجسته در کشورش محسوب می‌شود از منتقدان شرایط کنونی در آلبانی است و معتقد است که این کشور شرایط سخت و نابسامانی را پشت سر می‌گذارد.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، سوسیالیست‌های حاکم تحت ریاست نخست وزیر کنونی آلبانی با بخت ۴۳ درصدی برتری نسبی به دموکرات‌های اپوزیسیون دارند که در نهایت دارد احتمال دارد ۳۷ درصد کرسی‌های پارلمان را از آن خود کنند.

این انتخابات به جهت نزدیک بودن و نیز حساسیت بالا در میان هواداران احزاب رقیب نیز تنش‌های را رقم زده است.

به گزارش رویترز درگیری روز چهارشنبه گذشته میان هوداراران دو حزب سوسیالیست و دموکرات به کشته و مجروح شدن پنج نفر انجامید.

نتایج نهایی دهمین انتخابات پارلمانی در آلبانی پس از سقوط نظام کمونیستی حاکم بر این کشور در سال ۱۹۹۱ روز سه‌شنبه آینده اعلام خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش اولیه آرا در انتخابات پارلمانی آلبانی؛ سوسیالیست‌ها پیشتازند

دولت آلبانی ۹ نفر را در ارتباط با کشته‌شدگان زلزله اخیر بازداشت کرد

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟