دولت آلبانی ۹ نفر را در ارتباط با کشته‌شدگان زلزله اخیر بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 دولت آلبانی ۹ نفر را در ارتباط با کشته‌شدگان زلزله اخیر بازداشت کرد
کپی رایت  The Associated Press   -   Hektor Pustina

مقام‌های امنیتی آلبانی، ۹ نفر را در ارتباط با کشته‌شدن ۵۱ نفر در زمین لرزۀ قدرتمند بامداد سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) در این کشور، بازداشت کرده‌اند. دادستانی آلبانی در مجموع، حکم بازداشت ۱۷ نفر را به اتهام قتل و سوء استفاده از قدرت صادر کرده است.

تحقیقات پس از زلزله ۶.۴ ریشتری آلبانی که منجر به تخریب ده‌ها ساختمان شد نشان می‌دهد که سازندگان، مهندسان و مالکان در ساختمان‌های تخریب شده از استانداردهای ساخت و ساز ایمن پیروی نکرده‌‌اند.

دو نفر از ۹ نفری که بازداشت شدند، صاحبان دو هتل در بندر دورس هستند و اتهام وارده به آنها قتل است. در این زمین لرزه هر دو هتل فرو ریخت و باعث مرگ چهار نفر شد.

یکی دیگر از بازداشت شده‌ها نیز مدیر هتلی برای نیروهای پلیس است که در آن یک افسر عالی‌رتبه پلیس کشته شد.

طبق آمارهای دولتی در این زلزله حدود ۱۴ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. ادی راما، نخست وزیر آلبانی متعهد شده است تا سال ۲۰۲۰ میلادی تمام بی‌خانمان‌های این حادثه را در خانه‌هایی که به لحاظ ساخت و ساز ایمن هستند، اسکان دهد.

دولت همچنین ساختمان‌هایی را که به‌طور جدی آسیب دیدند، تخریب کرد. کارشناسانی از کشورهای یونان، فرانسه، ایتالیا، مجارستان، بلغارستان، لیتوانی و لتونی نیز برای ارزیابی وضعیت خرابی‌ها به آلبانی رفته بودند.