زمین لرزه قدرتمند ۶.۴ ریشتری در آلبانی قربانی گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
زمین لرزه قدرتمند ۶.۴ ریشتری در آلبانی قربانی گرفت

شمار زمین لرزۀ قدرتمندی که بامداد سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) شهر تیرانا پایتخت آلبانی و نیز دو شهر «دوروس» و «شیاک» و مناطق پیرامون آنها را لرزاند، به دست‌کم ۱۶ نفر رسید.

بر اساس گزارش‌های اولیه، این زلزله باعث تخریب برخی سازه‌ها و ساختمان‌ها شده و صدها زخمی برجای گذاشته است. مجروحان این زمین لرزه به بیمارستان‌های تیرانا و دوروس منتقل شده‌اند.

مرکز این زمین‌لرزه که حدود ساعت چهار صبح به وقت محلی روی داد، در ۳۰ کیلومتری غرب تیرانا و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بود.

ساکنان تیرانا به دنبال این زمین‌لرزه سراسیمه به خیابان‌ها رفتند.

قدرت این زمین‌لرزه ۶.۴ در مقیاس ریشتر گزارش شده و تلویزیون آلبانی از زلزله روز سه‌شنبه به عنوان قوی‌ترین زمین لرزه‌ای یاد کرده است که از سال ۱۹۲۶ میلادی تاکنون منطقه «دوروس» را لرزانده است.

بیم این می‌رود که شمار قربانیان ناشی از این زمین‌لرزه افزایش یابد. بنا به گزارش‌ها شماری از ساکنان مناطق زلزله زده زیر آوار گرفتار شده‌اند.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما در تلاش هستیم تا هر آنچه ممکن است را در مناطق زلزله زده انجام دهیم.»

به دنبال این زمین‌لرزه، چند پس لرزه نیز مناطق زلزله زده آلبانی را لرزاند. قدرت قوی‌ترین پس لرزه ۵.۳ در مقیاس ریشتر بود.

زمین‌لرزه بامداد سه‌شنبه در بسیاری از نقاط بالکان حس شد. ساکنان سارایوو، پایتخت بوسنی و هرزگووین در ۴۰۰ کیلومتری مرکز زلزله تکانه‌های آن را حس کردند. این زمین‌لرزه در شهر نووی ساد صربستان در حدود ۷۰۰ کیلومتری مرکز زلزله نیز حس شد.

پیش از این زلزله‌ای به قدرت ۵.۶ در مقیاس ریشتر در ماه سپتامبر (شهریور) در منطقه‌ای که زلزلۀ روز سه‌شنبه روی داد، به وقوع پیوسته بود.

زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در بوسنی و هرزگووین

زلزلۀ دیگری به قدرت ۵.۲ ریشتر روز سه‌شنبه بوسنی و هرزگووین را لرزاند. این زمین لرزه تنها چند ساعت پس از زلزله ۶.۴ ریشتری در آلبانی روی داد.

زلزله بامداد سه‌شنبه در آلبانی، در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگووین نیز حس شده بود.