اتحادیه اروپا مذاکرات برای عضویت آلبانی و مقدونیه شمالی را آغاز می‌کند

اتحادیه اروپا مذاکرات برای عضویت آلبانی و مقدونیه شمالی را آغاز می‌کند
Copyright توییتر ریاست کرواسی بر اتحادیه اروپا
Copyright توییتر ریاست کرواسی بر اتحادیه اروپا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این اقدام همچنین حامل پیامی رسا و روشن به بالکان غربی است مبنی بر این که آینده شما در اتحادیه اروپاست.»

آگهی

مقام‌های اروپایی تصمیم گرفته‌اند مذاکرات برای عضویت آلبانی و مقدونیه شمالی در اتحادیه اروپا را آغاز کنند.

الیور وارهلی، کمیسر مجاورت و گسترش اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۵ مارس (۶ فروردین) در توییتر خود اعلام کرد ۲۷ کشور عضو این اتحادیه برای آغاز این مذاکرات به توافق رسیده‌اند و خطاب به کشورهای حوزه غرب بالکان نوشت: «این اقدام همچنین حامل پیامی رسا و روشن به بالکان غربی است مبنی بر این که "آینده شما در اتحادیه اروپاست".»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اورسولا فن درلاین، رئیس اتحادیه اروپا از اعلام آغاز مذاکرات الحاق دو کشور جدید به این اتحادیه ابراز خرسندی کرده و گفت امیدوار است که «رهبران اروپا تصمیم جدید را در هفته جاری به تصویب برسانند».

تصمیم تازه اروپایی‌ها گر چه مقدونیه شمالی و آلبانی را یک گام دیگر به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر می‌کند، اما این تنها یک تصمیم سیاسی است که باید مراحل حقوقی را نیز طی کند.

کرواسی که هم اکنون ریاست دوره‌ای شورای اروپا را به عهده دارد، گفته است که این تصمیم به معنی «به رسمیت شناختن تلاش‌های جدی» مقدونیه شمالی و آلبانی در انجام اصلاحات مورد نظر اروپاست. کرواسی از آغاز دوره ریاست دوره‌ای شش ماهه در ابتدای ژانویه ۲۰۲۰، آغاز مذاکرات الحاق این دو کشور به اتحادیه اروپا را در دستور کار خود قرار داده است.

کرواسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی عضو اتحادیه اروپا شد و بدین ترتیب آخرین کشوری است به عضویت این اتحادیه درآمده است.

نیکولا دیمیتروف، وزیر امور خارجه مقدونیه شمالی در واکنش به این خبر در توییتر نوشت که تصمیم اتحادیه اروپا «در این شرایط زمانی دشوار، نمادی از قدرت واقعی آن است».

در همین حال جنت چاکای، همتای آلبانی او نیز این اقدام را «دستاورد تاریخی» خواند و افزود که عزم آنها برای عضویت در اتحادیه اروپا «برگشت‌ناپذیر» است.

اتحادیه اروپا در عین حال برای آغاز مذاکرات الحاق آلبانی شرایطی گذشاته است. این کشور به همراه چند کشور دیگر در جریان نشست شورای اروپا که در سال ۲۰۰۳ در تسالونیکی یونان برگزار شد، رسما داوطلب عضویت در این اتحادیه شده بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کنار مقام‌های هلند و دانمارک مذاکرات عضویت این دو کشور در اتحادیه اروپا را در اکتبر ۲۰۱۹ وتو کرده بود.

تصمیم تازه ماکرون به برداشتن وتوی قبلی خود در فرانسه با واکنش منتقدان او مواجه شده است. مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی با انتقاد از تغییر رأی رئیس جمهوری فرانسه، تصمیم تازه او و برداشتن وتوی قبلی را «مزورانه» خوانده است و آن را «برخلاف خواست مردم فرانسه» دانسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نُه مقام دولتی مقدونیه شمالی به ظن صدور غیرقانونی گذرنامه برای مجرمان بازداشت شدند

رهبران اتحادیه اروپا در مورد تخصیص سود دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه به اوکراین به توافق رسیدند

پارلمان آلبانی توافق جنجالی پذیرش پناهجو از ایتالیا را تصویب کرد