زیردریایی غرق شده اندونزیایی پیدا شد

زیردریایی غرق شده اندونزیایی پیدا شد
زیردریایی غرق شده اندونزیایی پیدا شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تماس با زیردریایی «نانگالا-۴۰۲» ارتش اندونزی روز چهارشنبه ۲۱ آوریل و در جریان یک تمرین نظامی در آب‌های شمال جزیره بالی قطع شد

آگهی

ارتش اندونزی یکشنبه، یک روز پس از به نمایش گذاشتن قطعاتی از بدنه و نیز برخی اشیاء درون زیردریایی که در جریان عملیات جستجو پیدا شده بود، اعلام کرد این زیردریایی غرق شده و تمامی ۵۳ خدمه آن جان باخته‌اند.

تماس با زیردریایی «نانگالا-۴۰۲» ارتش اندونزی روز چهارشنبه ۲۱ آوریل و در جریان یک تمرین نظامی در آب‌های شمال جزیره بالی قطع شد.

از جزییات حادثه‌ای که این زیردریایی دچار آن و سه تکه شد و به کشته شدن ده‌ها نفر از نظامیان نیروی دریایی اندونزی انجامید، تا به این لحظه گزارشی منتشر نشده است.

هادی تجاهجانتو، فرمانده ارتش اندونزی، که در یک کنفرانس مطبوعاتی حضور یافته بود با اعلام پیدا شدن قطعات زیردریایی گفت: «ناو جنگی ریگل اندونزی منطقه را با استفاده از فناوری مغناطیس‌سنج و امواج مادون صوت مورد بررسی قرار داد و یک کشتی امداد از سنگاپور نیز یک دستگاه تصویربردار از راه‌دور را به اعماق آب فرستاد تا بتوانیم شمایی بصری از زیر آب داشته باشیم.» 

این مقام بلندپایه ارتش اندونزی افزود: «از جمله اشیائی که تیم جستجو پیدا کرده یک لباس غواصی است. از این لباس تنها برای فرار در شرایط اضطراری استفاده می‌شود و به طور معمول در داخل یک محفظه بسته قرار دارد اما از آن‌جا که ما آن را خارج‌شده از جعبه‌اش پیدا کردیم، معتقدیم که خدمه قصد پوشیدن آن را داشته‌اند اما فرصت آن را نیافته‌اند.»

این مقام مسئول گفته است این حادثه به دلیل «عامل انسانی» رخ نداده است و علت سانحه «طبیعی یا محیطی» بوده است. او از توضیح بیشتر در این باره خودداری کرد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، روز یکشنبه به خانواده‌های خدمه جانباخته تسلیت گفت و آنان را «بهترین میهن‌پرستان» توصیف کرد.

وی در پیام خود به این مناسبت گفت: «این فاجعه نه تنها خانواده ۵۳ خدمه، بلکه تمام ما و مردم اندونزی را شوکه کرد.»

روز گذشته زمانی که بقایایی از جمله یک بطری، یک لوله فلزی، بخشی از پرتابه اژدر و سوخت پخش‌شده زیردریایی در عمق ۸۵۰ متری دریا مشاهده شده بودند، امیدها برای زنده یافتن افراد زیردریایی رنگ باخته بود.

مقامات اندونزی پیشتر گفته بودند این زیردریایی نمی‌تواند در عمق بیش از ۵۰۰ متر دوام بیاورد. همچنین انتظار می‌رفت اکسیژن خدمه در ساعات ابتدایی روز شنبه تمام شود.

«نانگالا-۴۰۲» یکی از پنج زیردریایی ارتش اندونزی بود که سال ۱۹۷۷ در آلمان ساخته شد و سال ۱۹۸۱ به ناوگان زیردریایی این کشور اضافه شد.

این زیر دریایی ۱۳۹۵ تنی پیش‌تر یک دوره دو ساله مرمت و بهسازی را در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در کره جنوبی پشت سر گذاشته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش سوزی در کشتی اندونزی؛ همه ۲۰۰ سرنشين نجات یافتند

امیدها نامید شد؛ ارتش اندونزی تایید کرد: زیردریایی غرق شده است

جستجو برای زیردریایی مفقود شده اندونزیایی؛ ۲۴ ساعت تا اتمام ذخیره اکسیژن باقی است