اروپا شکایت قضایی علیه شرکت آسترازنکا را بررسی می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شرکت آسترازنکا
شرکت آسترازنکا   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

کمیسیون اروپا در حال بررسی اقدامات قانونی علیه شرکت سوئدی-بریتانیایی آسترازنکا است چراکه تحویل واکسن ضد کووید-۱۹ این شرکت به اروپا، به طور قابل‌توجهی کمتر از ارقام برنامه‌ریزی شده اولیه است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه سفرای ۲۷ کشور عضو را از اهداف خود آگاه کرده‌ است. کمیسیون اروپا معتقد است که آسترازنکا به تعهدات خود مطابق قرارداد امضا شده با اتحادیه اروپا عمل نکرده است.

طبق گفته منابع اروپایی، این قرارداد تحت قوانین بلژیک است و اقدام قانونی نیز باید در دادگاه‌های بلژیک پیگیری شود.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که تمام کشورها موافق اقدام قانونی نیستند.

استفان دکرسماکر، سخنگوی کمیسیون اروپا در این باره گفت که هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. وی توضیح داد: «آنچه مهم است (...) این است که ما بتوانیم تحویل به موقع تعداد کافی واکسن آسترازنکا را تضمین کنیم.»

وی افزود: «به همین دلیل است که همراه با کشورهای عضو همه گزینه‌های موجود را بررسی می‌کنیم.»

شرکت آسترازنکا قرار بود در سه ماهه نخست سال ۱۲۰ میلیون دُز واکسن طبق قرارداد تحویل دهد اما تنها ۳۰ میلیون دُز تحویل داده شده است. پیش بینی می‌شود این شرکت در سه ماهه دوم سال تنها ۷۰ میلیون دُز از ۱۸۰ میلیون دُز برنامه‌ریزی شده را تحویل دهد.

با این حال سخنگوی آسترازنکا تصریح کرد که از اقدام قانونی علیه این شرکت اطلاعی ندارد و به بحث و گفت‌وگوی منظم درباره عرضه واکسن با کمیسیون و کشورهای عضو ادامه می‌دهد.

طبق گزارش‌ها، آلمان و فرانسه زمان بیشتری را تا انجام اقدام قانونی درخواست کرده‌اند.