Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تهدید اتحادیه اروپا علیه آسترازنکا: مانع از صدور واکسن‌های کرونا خواهیم شد

رئیس کمیسیون اروپا
رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت آسترازنکا قرار است در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا را به اتحادیه اروپا تحویل دهد. این در حالی است که بنا به قرارداد این شرکت داروسازی با اتحادیه اروپا قرار بود در این بازه زمانی ۱۸۰ میلیون دوز واکسن تحویل داده شود.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه تهدید کرد که اتحادیه اروپا در صورت عدم دریافت به موقع واکسن های کرونا از سوی شرکت داروسازی آسترازنکا مانع از صدور واکسن های این شرکت خواهد شد.

به گفته رئیس کمیسیون اروپا رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته آینده وضعیت دریافت واکسن های سفارش داده شده را بررسی خواهند کرد. کمیسیون اروپا روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که ساز و کار پیش بینی شده در قرارداد خرید واکسن از شرکت آسترازنکا را به دلیل عدم دریافت به موقع واکسن ها فعال کرده است.

اورزولا فن درلاین در گفت‌وگو با یک رسانه آلمانی گفت: «گزینه ممنوعیت صادرات پیش بینی شده وجود دارد. این پیام ما به آسترازنکا است: قبل از ارسال واکسن به دیگر کشورها به مفاد قراردادتان با اتحادیه اروپا عمل کنید.»

رئیس کمیسیون اروپا افزود: «همه گزینه ها روی میز است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ساز و کار حل اختلاف در قرارداد اتحادیه اروپا با شرکت آسترازنکا به هر دو طرف امکان می دهد که در صورت نارضایتی از نحوه اجرای قرارداد با ارسال نامه ای اعتراض خود را اعلام کند. بیست روز پس از ارسال این نامه مدیران شرکت آسترازنکا و مسئولان اجرایی اتحادیه اروپا برای بررسی اختلاف تشکیل جلسه خواهند داد.

شرکت آسترازنکا قرار است در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۷۰ میلیون دوز از واکسن خود را به اتحادیه اروپا تحویل دهد. این در حالی است که بنا به قرارداد این شرکت داروسازی با اتحادیه اروپا قرار بود در این بازه زمانی ۱۸۰ میلیون دوز واکسن تحویل داده شود.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفت که بسیاری از مسئولان این اتحادیه در بروکسل بر این باور هستند که شرکت آسترازنکا دُزهای واکسن خود را چند بار به فروش رسانده است و به همین دلیل امکان اجرای تعهدات خود را ندارد.

هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند مانع از صادرات واکسن های آسترازنکا شوند. تاکنون تنها ایتالیا یک بار مانع از صادرات ۲۵۰ هزار دُز واکسن آسترازنکا شده است.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله هلند و بلژیک که بسیاری از واکسن های آسترازنکا در خاک آنها تولید می شود با جلوگیری از صدور این واکسن ها مخالفت کرده اند.

اداره دارویی اروپا روز پنجشنبه گذشته استفاده از واکسن آسترازنکا را «ایمن و موثر» دانست. شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که هفته گذشته استفاده از واکسن آسترازنکا را موقتا متوقف کرده بودند اکنون بار دیگر تزریق آن را آغاز کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از نیمی از بزرگسالان بریتانیایی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند

قرنطینه ۲۱ میلیون فرانسوی؛ نخست‌وزیر واکسن آسترازنکا می‌زند

آزمایشی که با آن پزشکان پذیرش یا پس زدن عضو پیوندی در بدن بیمار را پیش‌بینی می‌کنند