Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برگزاری نشست اقلیمی به میزبانی بایدن؛ گوترش: این اجلاس یک نقطه عطف است

نشست مجازی رهبران کشورها
نشست مجازی رهبران کشورها Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه میزبان نشست مجازی تغییرات اقلیمی با حضور ۴۰ رهبر جهان بود؛ نشستی که با هدف حصول توافق جهانی برای کاهش آثار مخرب زیست محیطی سوخت‌های فسیلی به ویژه زغال سنگ و نفت برگزار ‌شد.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه میزبان نشست مجازی تغییرات اقلیمی با حضور ۴۰ رهبر جهان بود؛ نشستی که با هدف حصول توافق جهانی برای کاهش آثار مخرب زیست محیطی سوخت‌های فسیلی به ویژه زغال سنگ و نفت و جلب مشارکت چین و سایر کشورهای آلاینده محیط زیست در تسریع اقدام‌های اصلاحی برگزار ‌شد.

آقای بایدن در جریان سخنرانی افتتاحیه نشست تغییرات اقلیمی متعهد شد تا دولت او انتشار گازهای کربنی حاصل از مصرف سوخت‌های فسیلی در آمریکا را تا ۲۰۳۰ بین ۵۰ تا ۵۲ درصد در مقایسه با سال ۲۰۰۵ کاهش دهد. همسویی ایالات متحده با اهداف تعیین شده توسط سایر متحدان فعالش در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی در شرایطی است که طی چهار سال گذشته آمریکا با هدایت دونالد ترامپ عملا از پایبندی به توافق‌نامه اقلیمی پاریس که در سال ۲۰۱۵ منعقد شده، کاملا عقب‌نشینی کرده بود.

حتی در مقایسه با دولت دموکرات باراک اوباما نیز تعهدات زیست محیطی دولت آقای بایدن بسیار پیشروتر است؛ چنان که در مقایسه با تعهد دولت آقای اوباما در چارچوب توافق‌نامه پاریس، آقای بایدن سطح هدفگذاری کاهش گازهای گلخانه‌ای را نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش داده است.

آقای بایدن طی سخنرانی خود تاکید کرد که انتخاب هدفی بلند پروازانه برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل است که او می‌خواهد ایالات متحده را در کانون تلاش جهانی برای مقابله با بحران آب و هوایی و مهار انتشار گازهای کربن قرار دهد.

دولت ایالات متحده برای رسیدن به چشم‌اندازی که آقای بایدن از آمریکای متکی بر انرژی‌های پاک ترسیم کرده، قصد دارد با تزریق بود‌جه‌ای ۲ تریلیون دلاری سیستم‌های حمل و نقل و خودروهای تولیدی در این کشور را الکتریکی کند، زیرساخت‌های متکی به سوخت‌های فسیلی را اصلاح کند. بر همین اساس، آقای بایدن روز پنجشنبه یاد آورد شد که دولت او تاکید دارد که انجام این اصلاحات موجب خلق فرصت‌های شغلی تازه‌ای خواهد شد که نگرانی کارگران شاغل در صنعت نفت، گاز و زغال سنگ را از بیکاری از میان خواهد برد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از سایر رهبران شرکت کننده در نشست تغییرات اقلیمی به ویژه آنها که بزرگترین اقتصادهای جهان را هدایت می‌کنند، خواست تا با پیوستن به تلاش جمعی و جهانی برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای، در کشورهای خود گام‌های بلندی در این مسیر بردارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در این نشست مجازی ضمن تاکید بر تعهد کشورش در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی از احتمال اعمال سیاست‌های تشویقی در این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولید و توسعه مصرف انرژی‌های پاک خبر داد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هم در جریان برگزاری نشست تغییرات اقلیمی به ابتکار همتای آمریکایی خود، کشورش در راستای ایفای تعهد خود به «توسعه سبز» تا سال ۲۰۶۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را متوقف خواهد کرد و در این مسیر با جامعه جهانی و از جمله با ایالات متحده همکاری خواهد کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در این نشست وعده داد که کشورش تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۵۵ درصد از میزان انتشار گازهای کربنی در مقایسه با سال ۱۹۹۰ بکاهد. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم از رهبران جهان خواست که با سرعت بیشتری بر روی فن‌آوری‌های نوآورانه سرمایه‌گذاری کنند و با ایجاد یک تحول مالی عظیم از بها دادن به سوخت‌های فسیلی بپرهیزند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در سخنرانی خود از سران هفت کشورهای صنعتی خواست تا در اجلاس ماه ژوئن(خرداد ماه) خود، بودجه عمومی مقابله با تغییرات آب و هوایی از جمله رقم ۱۰۰ میلیارد دلار مورد نیاز برای مبارزه با تغییرات اقلیمی در کشورهای در حال توسعه را تامین کنند.

وی این اجلاس اقلیمی را «یک نقطه عطف» در مبارزه با گرم شدن کره‌زمین توصیف کرد و در عین حال گفت: «هنوز یک راه طولانی برای پیمودن باقی مانده است.»

در همین حال، یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن نیز ساعاتی پیش از آغاز به کار مجازی تغییرات اقلیمی به میزبانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش کاهش ۴۶ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۳۰ هدفگذاری کرده و در عین حال، سال ۲۰۵۰ را به عنوان افق به صفر رساندن انتشار این گازها تعیین کرده است.

کشورهای اروپایی اخیرا ژاپن را تحت فشار قرار داده بودند تا هدف‌گذاری ۲۳ درصدی خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بهبود ببخشد. آقای سوگا نیز در سفر هفته گذشته خود به واشنگتن، موافقت کرد که با پیشبرد فن‌آوری‌های انرژی پاک و اجرای توافق پاریس در تلاش‌های جهانی برای کربن‌زدایی همکاری کند.

افزون بر آمریکا و ژاپن، کانادا، اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز که در مجموع نیمی از اقتصاد جهان را نمایندگی می‌کنند، نیز در آستانه برگزاری این نشست با انتشار اعلامیه‌هایی متعهد شدند که انتشار گازهای گلخانه‌ای را بیش از پیش کاهش دهند و مانع از وخامت شرایط زیست محیطی کره زمین شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه قانون اساسی آلمان: دولت قانون اقلیمی را برای حمایت از نسل جوان تغییر دهد

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید

آیا رفتار عجیب کوسه‌های فلوریدا نتیجه مصرف کوکائین است؟