Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چین و آمریکا برای همکاری در مبارزه با تغییرات آب و هوایی توافق کردند

Zhang Ling/Xinhua
Zhang Ling/Xinhua Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین و آمریکا، دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان در مجموع مسئول انتشار نزدیک به نیمی از گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی ایجاد شده هستند.

آگهی

چین و ایالات متحده روز شنبه با انتشار بیانیه مشترکی «متعهد» شدند که در مورد مسئله مهم تغییر آب و هوایی با یکدیگر همکاری کنند.

این بیانیه پس از سفر جان کری، نماینده ویژه آمریکا در امور اقلیمی به شانگهای چین و انجام گفتگوهای دوجانبه میان مقامات عالیرتبه دو کشور منتشر شد.

در این بیانیه مشترک که به امضای آقای کری و شی ژنهو، همتای چینی او رسید، آمده است: «ایالات متحده و چین متعهد می‌شوند که با یکدیگر و دیگر کشورها برای مقابله با بحران آب و هوا همکاری کنند؛ بحرانی که باید با جدیت و فوریت به آن رسیدگی شود.»

در ادامه متن همچنین به تعدادی از راههای همکاری میان دو قدرت بزرگ اقتصاد جهان که در مجموع مسئول انتشار نزدیک به نیمی از گازهای گلخانه‌ای جهان و تغییرات آب و هوایی ایجاد شده هستند، اشاره شده است.

دو کشور همچنین متعهد شدند که «همکاری خود را در معاهدات چندجانبه از جمله کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل و توافق پاریس» تقویت کنند.

جان کری اولین مقام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده است که به چین سفر می کند.

این امیدواری وجود دارد که سفر او به چین، با وجود تنش‌های آشکاری که میان دو کشور در موضوعات مختلف وجود دارد، باعث تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با چالش جهانی تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین شود.

بر خلاف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که از طرفداران تداوم استفاده از سوخت‌های فسیلی بود و با زیر سوال بردن موضوع تغییرات آب و هوایی، آمریکا را از توافق پاریس خارج کرده بود، جو بایدن مبارزه با تغییرات اقلیمی را از اولویت‌های کاری خود اعلام کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترسیم نابرابری‌ها در ردپای کربنی؛ گروه ۷ چیست و چه نقشی در بحران اقلیمی دارد؟

قانونگذاران اروپا برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی خواستار «رنسانس هسته‌ای» شدند

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم